V raziskovalni nalogi smo se lotile stare šege – koledovanja na Slovenskem. Za to temo smo se odločile zato, ker je naša mentorica, Marija Istenič, v decembru 2004 na naši šoli izvedla projekt o koledovanju. Takrat smo izvedele predvsem to, da okoli novega leta koledniki hodijo od hiše do hiše in voščijo ter prinašajo srečo. Vendar pa smo slutile, da to ni vse, kar je povezano s to šego. O tej temi smo hotele izvedeti še več in nato izdelati tudi raziskovalno nalogo. Zato smo gospo Marijo Istenič prosile, da bi nam pri izdelavi raziskovalne naloge pomagala z mentorstvom. To je z veseljem sprejela.
Nato smo se »zakopale« v knjige, ki nam jih je predlagala mentorica. Nekaj smo jih poiskale tudi same. Obiskale smo tudi spletne strani. Tako smo o kolednikih spoznale predvsem teorijo, tisto, kar piše o tej šegi v različni literaturi. Ugotovile smo, da je ta šega že zelo stara ter da se razlikuje od pokrajine do pokrajine v Sloveniji. O koledovanju smo želele izvedeti še več nenapisanih informacij, zato smo obiskale Dom starejših občanov v Logatcu in Dom Marte in Marije. Tam smo se pogovarjale z zgovornimi oskrbovanci, ki so nam povedali, da koledovanje poznajo. Nekateri so ga tudi zelo natančno opisali, saj so pri njem sodelovali. Nekaj zapisov je vključenih tudi v poglavje Povedali so nam. Te zapise smo uporabile tudi za primerjavo teoretskega dela, s katerim smo se seznanile iz različne literature, in terenskega dela v pogovorih z ostarelimi v Domu občanov v Logatcu in Domu Marte in Marije.
Želja po raziskovanju pa še vedno ni bila potešena. Izvedle smo anketo o poznavanju te šege na dveh šolah in rezultate primerjale. Ena od šol je bila naša matična šola, OŠ » 8 talcev« Logatec. Za sodelovanje pa smo prosili OŠ Antona Martina Slomška Vrhnika. Anketirali smo učence tretjih razredov osemletke in osmih razredov devetletke. Tudi rezultate ankete lahko preberete v nadaljevanju raziskovalne naloge.
Upamo, da boste ob prebiranju te raziskovalne naloge tudi vi izvedeli kaj zanimivega in novega.