skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Črna kuhinja

Meščanske črne kuhinje so bile zaradi boljšega odvoda dima praviloma manj zakajene kot kmečke, zato so imele gospodinje v njej spravljeno tudi kuharsko opremo. Zaradi požarne ogroženosti jih je v drugi polovici 18. stoletja Marija Terezija prepovedovala, vendar je zaradi slabih socialnih razmer marsikje niso upoštevali.

Ognjišča so zaradi lažje uporabe dvignili na višino mize in nad njimi naredili napo ali obokan strop, da plamen ne bi obliznil strehe. Največ kuharic je kuhalo kar v peči, čeprav je bila osnovna funkcija peči še vedno gretje ter peka kruha in mesa. Posodo s hrano so porinile v peč s pomočjo pečnih vil – burkelj in valja.

V pečeh ali na njih se je na lesah sušilo tudi sadje. Hrano so gosodinje lahko pripravljale tudi na prostoru pred pečjo. V ta namen je bil predpeček nekoliko razširjen, da je na njem lahko stal trinožnik ali trinoga, pod njim pa je bila odprtina za pepel.
Nad predpečkom so bile pogosto “rante” za sušenje drv, ob strani pa tudi odprtina za solnico.

Če je bila cela stavba lesena, je bilo ognjišče pred pečjo preprost lesen zaboj na dveh nogah, v njem pa je bila naphana ilovica. Posoda je bila največkrat iz žgane gline, pločevinasta je bila redka.

Photo

Filtering options

Search

Content type

Categories
Categories
Categories
Categories
Categories

Region selection


2008 - 2024 © KAMRA, Production: TrueCAD d.o.o.