Arheološke raziskave minoritskega samostana v Mariboru so pokazale, da je bila prvotna cerkev verjetno zgrajena že v 11., zagotovo pa pred sredino 12. stoletja. Obstaja domneva, da je bila to krstna cerkev, ki je sodila pod župnijo v Kamnici ali Lipnici. Ali pa je bil tukaj prvotni sedež mariborske župnije, ki je bil po požaru v 13. stoletju prenesen k cerkvi sv. Janeza Krstnika, v središče nastajajočega mariborskega mesta.
Poleg najdenih ostankov prvotne cerkve so morda še pomembnejše odkrite ostaline dvora v bližini, ki je najstarejša evidentirana zidana srednjeveška stavba v mestu. Pritličje je bilo tlakovano s kakovostnim rdečim estrihom, kar govori o pomembnosti lastnikov, ki v pisnih virih žal niso izpričani.
Glede na datacijo dvora pred sredino 12. stoletja moramo tukaj, nedaleč od prehoda čez reko Dravo, iskati začetke prvega trškega naselja, ki je pričelo nastajati še pred gradnjo gradu Marchburg na današnji Piramidi, od katerega je naselbina ob Dravi sčasoma prevzela ime.
Tržna naselbina v Mariboru se je namreč razvijala postopoma. Najstarejši trg je nastal na mestu današnjega Vojašniškega trga, čez katerega je potekala cesta, ki se je od mostišča čez Dravo diagonalno vzpenjala na zgornjo rečno teraso, od tam pa vodila proti Kamnici in Koroški. Trg se je oblikoval ob rečnem pristanu ter cerkvi in dvoru.