V okviru večpartnerskega projekta Čebela bere med smo v Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika v torek, 25. maja 2021, odprli novo zbirko gradiva, ki je namenjena uporabnikom ranljivejših ciljnih skupin.
Kot referenčna knjižnica za lahko branje smo ves čas stremeli k temu, da omogočimo enakovreden dostop do branja vsem našim uporabnikom. Vse bralke in bralci si zaslužijo popolnoma enake možnosti dostopa do knjižničnega gradiva in zaradi različnih zmožnosti tudi njim prilagojene prostore znotraj knjižnice.
V prostoru, ki se nahaja na oddelku za odrasle, smo uredili prijeten kotiček, kjer je na voljo gradivo, ki je prilagojeno tudi tistim posebnim skupinam, ki potrebujejo besedila v prilagojeni obliki. Na dostopen način je urejeno gradivo po različnih sklopih bralnih posebnosti. Zbirka zajema leposlovno gradivo z večjim tiskom, knjige, pisane z brajico, dislektikom prijazno branje, knjige v znakovnem jeziku, zvočne knjige in gradivo, ki sodi v kategorijo lahkega branja. Prav tako pa jim nudimo strokovno bibliopedagoško podporo.
Lahko branje je namenjeno vsem, ki potrebujejo lahko berljive informacije in publikacije, kot tudi tistim, ki imajo slabše razvite veščine branja ali se šele spoznavajo z novim jezikom. S tem omogočamo dostopnost branja različnim zahtevam bralcev in širimo krog dostopnosti do različnih informacij. Postavitev zbirke je pregledna in dostopna, prav tako pa je gradivo opremljeno s slikovnimi oznakami, piktogrami. Uporabnikom so ves čas na voljo tudi različni pripomočki za branje, ki so na dostopnih mestih.
Menimo, da prostor ‘Berem zlahka’ ni pomemben le za uporabnike posebnih ciljnih skupin, ampak daje možnost vpogleda v raznolikost bralnih zmožnosti prav vsem ljudem. Nujno je, da bralna kultura postane vseobsežna in da je omogočena tudi tistim, ki bi radi, a težje berejo. Drugačnost je tako v knjigah kot pri ljudeh, možnosti za branje pa naj bodo za vse enake.