V spomin na 155. obletnico rojstva indijskega književnika in misleca Rabindranatha Tagoreja (7. maja) je Slovanska knjižnica v sodelovanju z indijskim veleposlaništvom – poleg njemu posvečenega literarnega večera 17. maja – pripravila še razstavo reprodukcij njegovih likovnih del, ki so na ogled od 6. maja do 31. avgusta. Vabljeni!
Tagore (1861 – 1941) je sicer bolj znan kot indijski mislec in književnik, a je bil vsestransko nadarjen: pomembno je prispeval tudi k prenovi bengalske glasbene in likovne umetnosti.
Knjižna razstava prikazuje tudi sprejetost Tagorejeve književnosti med Slovenci in v slovenskih prevodih, Tagoreja kot pesnika, pisatelja in dramatika ter vsestransko osebo. Razstavo sta s strani Slovanske knjižnice pripravili bibliotekarki Simona Pečenik in mag. Kristina Košič Humar.
Tagore je v svetu najbolj poznan kot pesnik, vendar je bil človek mnogih talentov. Bil je pesnik, pisatelj, dramatik, filozof, pedagog, skladatelj in slikar. Bil je prvi Neevropejec, ki je osvojil Nobelovo nagrado za književnost (1913). Ustanovil je lastno šolo z lastnimi pedagoškimi načeli, ki so temeljili na duhovni in demokratični vzgoji. Je tudi avtor indijske, bangladeške in šrilanške nacionalne himne. Čeprav je izviral iz premožne družine brahmanov, je bil velik kritik kastnega sistema, družbenega zatiranja in neenakosti. Užival je ugled vsestranskega umetnika, mističnega modrijana in velikega humanista ter predstavljal pomemben most med vzhodom in zahodom.
»Napraviti moramo vse, kar je v naših močeh, da dokažemo, da človek le ni največji spodrsljaj stvarstva.« (Tagore)