Iz domoznanske Kamre na današnji dan …
20. decembra 1940 je v Celju umrl Avgust Friderik Seebacher, slikar. Rodil se je 17. julija 1887 v Celju
August Friderik Seebacher izhaja iz celjske nemške družine. Po končani gimnaziji v Celju je študiral slikarstvo na Dunaju, kasneje pa izpopolnjeval svoje znanje še v Münchnu in Gradcu. Po vrnitvi v Celje je slikal krajinske in žanrske motive, predvsem olja in pastele, največ pa se je ukvarjal z grafiko, po kateri je tudi najbolj znan.
Vrhunec njegovega dela pomeni danes velika dragocenost v dveh delih, ki nosi naslov Celeia antiqua et nova. Prvi del, ki je izšel leta 1926, vsebuje 12 originalnih radirank z motivi iz rekonstruiranega rimskega mesta Claudia Celeia in iz zgodnjekrščanske dobe, dodana pa so tudi vsebinska pojasnila. Delo je že ob izidu vzbudilo veliko pozornost, saj je bila naklada omejena le na 100 izvodov.
V drugem delu je leta 1930 prav tako z 12 radirankami upodobil zgodovino slavnega rodu Celjskih, predvsem njihov dramatični vzpon in propad. Zgodovinska pojasnila je dodal prof. Janko Orožen.
Seebacherjev slikarski opus so si Celjani lahko večkrat ogledali na razstavah, najodmevnejši razstavi sta bili l. 1939 in 1940.
Likovna kritika slikarju sicer ne pripisuje posebne umetniške vrednosti, je pa njegov opus lokalno zelo pomemben kot dokument nekega prostora in časa.
Vir: https://www.obrazislovenskihpokrajin.si/oseba/seebacher-avgust-friderik/
Biografsko geslo je pripravil Branko Goropevšek in je bilo preneseno iz Celjskega biografskega leksikona (2003–2007); za ažuriranje gesla skrbi Osrednja knjižnica Celje.
Priporočamo:
Celeja – antiqua et nova
Avgust Friderik Seebacher (1887‒1940), mojster jedkanice in dokumentalist Celja