V torek, 14. maja 2019, je bilo odprtje 10., jubilejne medgeneracijske razstave likovnih del učencev OŠ Lava in likovne skupine Prijatelji iz Celja. V kulturnem programu so sodelovali učenci OŠ Lava. Razstavo sta odprli vodja skupine Prijatelji Amina Kolarič in ravnateljica Marijana Kolenko.
Razstava, na kateri je predstavljinh 54 del 13 likovnih umetnikov, bo na ogled do 11. junija 2019.
Iz pozdravnega nagovora Amine Kolarič, vodje likovne skupine prijatelji: “To minulo leto smo se slikarji odpravili na pot, ki nas je tokrat popeljala ven iz naših domov v bližnjo ali bolj oddaljeno naravo v iskanje njenih zanimivih motivov. Ti so se nam v vsakem letnem času ponujali z obiljem pestrih podob z lepoto, ki je kar klicala po upodobitvi.
Na nek način je bilo zadnje leto za nas milostni čas vračanja k naravi, v kateri je vsak po svoje iskal dotik s samim sabo v prostranstvih gozdov, travnikov, iskali smo odsev naše duše v jezerski gladini, morski modrini , v lepoti dreves…
Želim, da bi se dotik narave, ki smo ga bili deležni in ga prenesli v podobe naših slik, dotaknil tudi vas in vam polepšal današnji dan.
Naj pa še k temu zaključku dodam, da so se pridružile naši skupini tri mlade slikarke, ki so nam dale novo energijo.
Špela Petelinšek, ki je učenka 6. b razreda OŠ Loče, Maja Magdalena Turkovič ter Nikita Šumiga Kolarič, ki sta učenki 3.OŠ Celje in obiskujeta 5a. razred.”
Kot je v nadaljevanju v nagovoru predstavil likovni pedagog Urh Kodre, se je letošnja tema razstave likovne skupine Prijatelji in učencev 8. in 9. razredov Dotiki narave odlično ujela z eno od osnovnih usmeritev Osnovne šole Lava, to je ozaveščanje, izobraževanje in aktivno delovanje na področju ohranjanja naravnega okolja in v nadaljevanju poudaril: “V čudovitih likovnih delih Prijateljev lahko vidimo idilične krajine, mirne, tihe gladine jezer, polja, kjer raste pšenica in mak. Učenci se zavedajo svoje sreče, da odraščajo na še vedno modro zelenem planetu. Vedo pa, da bodo morali oni poskrbeti, da takšen tudi ostane. Da bodo lahko kot odrasli uporabljali modro in zeleno barvo na svojih platnih.”
Zato je vsebina njihovih plakatov družbeno kritična, včasih ostra, a vedno otroško iskrena. Njim ni vseeno, da izginjajo ledeniki, da reke niso več modre. Ni jim vseeno, da morajo poslušati zgodbe o morjih in rekah, kjer včasih ni bilo smeti in plastičnih vrečk in iskreno povedo, da ne marajo ljudi, ki pravijo, da je vse v redu. Zato so naslovu otroškega dela razstave Dotiki narave dodali podnaslov Zamahi človeka
Člane likovne skupine Prijatelji je skozi izbrano osrednjo temo Dotiki narave popeljala njihova mentorica Taja Naraks:
“Letos smo za vas pripravili razstavo pejsažev. Pred vami so slike različnih krajin, naslikane skozi oči naših slikarjev. Zakaj ravno motivi narave? Predvsem zato, ker so vsi slikarji ljubitelji narave in že od nekdaj radi upodabljajo raznovrstne podobe narave. Ponekod so upodobljeni detajli narave, ponekod panoramski razgled, skriti in mirni kotički, kamor se radi odpravijo na potep, ali pa celo domač razgled. Ustvarjalnega navdiha ni primanjkovalo.”