V razstavišču Koroške osrednje knjižnice smo v četrtek, 6. decembra 2012, odprli domoznansko razstavo z naslovom ‘Na planoti Ravne’, s katero pripovedujemo zgodbo in zgodovino prostora, kjer se je po drugo svetovni vojni ob grajskem kompleksu razvilo kulturno-izobraževalno in športno središče kraja in cele Mežiške doline. Gonilo tega razvoja so bile in so še vedno inštitucije, ki si že dobrih šest desetletij delijo ta prostor: knjižnica, gimnazija, muzej in športni zavod.
Zgodba se prične ‘Ob zori časov’ in preko arheoloških ostalin, najdenih na tem območju pred pričetkom obnove grajskega kompleksa, nadaljuje skozi stoletja plemenitih lastnikov grajske posesti, od Hebenstreitov pa vse do rodbine Thurn Valsassina, ki je od začetka 19. stoletja pa do pričetka 2. svetovne vojne imela v lasti posestvo Streiteben. Nato vstopamo v pionirsko fazo zanosa povojne obnove, začetkov prve koroške gimnazije, Študijske knjižnice, udarniške gradnje novega gimnazijskega poslopja, Delavskega muzeja. Spomnimo se pomembnih dogodkov iz sveta športa in kulture, ki so se zgodili na tem prostoru. Posebej se ustavimo pri množično obiskanih Koroških festivalih in Štafeti mladosti, ki je leta 1979 svojo pot začela prav na Ravnah. Ne pozabimo pa seveda pomembnih osebnosti, ki so zaznamovale ta prostor.
Avtorici razstave, bibliotekarki
Simona Vončina in
Simona Šuler Pandev, sta v namen te razstave združili bogate fonde fototek Koroške osrednje knjižnice in Koroškega pokrajinskega muzeja. Svoje fotografije je prijazno dala na vpogled tudi Zveza športnih društev Ravne. Poleg slikovitega fotografskega gradiva je prvič na ogled tudi nekaj arheoloških najdb s tega območja.
Zgodba planote Ravne je kot digitalna zbirka v celoti dostopna na portalu Kamra.
Razstava bo v razstavišču knjižnice na ogled do 8. februarja 2013. Vljudno vabljeni k ogledu.
Simona Vončina
Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika