Reforma, reformator, reformacija. Te besede v letu reformacije odmevajo močneje in pogosteje, v zadnjih dneh še toliko bolj. Spominjamo se dr. Martina Luthra in njegovih 95 tez, ki jih je izobesil na grajska vrata wittenberške cerkve in sprožil reformacijsko gibanje.
Poti reformacije so se odprle … Le 33 let po nastopu dr. Martina Luthra je Primož Trubar že Slovencem podaril prvo knjigo v slovenskem jeziku, z rojstvom slovenskega knjižnega jezika se je začela prebujati slovenska narodna zavest in vzpostavil se je projekt bralne kulture, s čimer je postala knjiga najpomembnejši in najtesnejši spremljevalec človeštva.
V obdobju 500 let so nastali izjemni dragulji književne, sakralne in nasploh kulturne protestantske dediščine, pri čemer zagotovo velja izpostaviti Prekmurje, s katerimi se sedaj zagotovo ne bi ponašali, če bi glas naših prednikov, slovenskih/prekmurskih reformatorjev ob prihodu reformacije molčal.
Praznujmo ta praznik v duhu reformacije! Praznujmo ga z zavedanjem, da nam je prav kultura v vseh pomenih njene besede tisti horizont, ki nas vodi k izpopolnjevanju življenja, predvsem pa ohranja slovenski narod, identiteto in slovenski jezik. Negujmo in ohranjajmo spomin na zgodovinsko izročilo, kulturno dediščino pretekle in polpretekle zgodovine, kajti prav zaradi te dediščine smo postali to, kar pravzaprav smo!