Kobariški muzej
V vsem tem obdobju se je frontna črta komaj kje premaknila za streljaj. Na kratkih 55 kilometrov zračne črte se je vzpela od obale Jadranskega morja do več kot 2000 metrov visokih alpskih vrhov. Večinoma je bila vklesana v kamen. Pretežno kraški svet v kasnejših obdobjih v glavnem ni doživel preobrazbe v poljedelsko kulturno krajino. Sledovi vojne so se zato tukaj ohranili v takšnem obsegu, da so danes kulturna dediščina izjemnega pomena, ki priča o tragičnem poglavju evropske zgodovine.
Obiskovalci Posočja in Krasa danes odkrivajo pozabljeno fronto in nekdanje bojišče ob eni najlepših evropskih rek. Ob pripovedi o vojnem opustošenju, trpljenju in žrtvah in hkrati osupljivi lepoti reke, gora, narave se jim zastavljajo številna vprašanja in rojevajo razmišljanja o vojni, o miru, o usodah ljudi.
K prebujanju zanimanja za zgodovinske dogodke na soški fronti je v zadnjih dveh desetletjih veliko prispeval tudi Kobariški muzej. Svoje poslanstvo je namenil pripovedi o vojni v gorah, ki je bila do udeležencev še posebej neizprosna. Na težko dostopnih skalnatih pobočjih in vrhovih so se uničevalni moči nasprotnikovega orožja pridružile še mogočne naravne sile – viharji, strele, mraz, plazovi …
Stalna razstava in občasne tematske razstave govorijo predvsem o zgodovinskih dogodkih med 1. svetovno vojno na severnem, goratem delu soške fronte. Prikazuje gore nad dolino reke Soče, na katerih so težke preizkušnje prestajali pripadniki številnih narodov avstro-ogrske monarhije in italijanski vojaki.
Kobariški muzej predstavlja na stalni razstavi dogajanje na soški fronti in posebej podrobno gorsko bojevanje. V projekcijski dvorani dokumentarni film v 19 minutah predstavi dvanajsto soško bitko in tako zaokroži vedenje o enem največjih spopadov v gorskem svetu v vsej človeški zgodovini. V sobi z velikim reliefom Zgornjega Posočja je prikazana razmestitev enot 23. oktobra 1917, dan pred odločilnim spopadom. Obiskovalci si lahko v muzeju ogledajo več kot 500 fotografij, 50 vojaških zemljevidov in več kot 1000 primerkov orožja, orodja, uniform, medalj in spominskih predmetov. Pripoved o zgodovinskih dogodkih jim posredujejo zelo izkušeni vodiči in jih na željo popeljejo tudi po Kobariški zgodovinski poti.