Muzejska zbirka, ki prikazuje razvoj avtomobilske in prikoličarske industrije na Dolenjskem, je bila za obiskovalce odprta aprila leta 2012. Nastala je na pobudo članov Kluba prijateljev IMV.
Tehnična dediščina je nedvomno pomemben del kulturne dediščine, na katero pa žal pogosto pozabljamo in še nima mesta, ki bi si ga zaslužila. Napredek pa je kljub temu viden, saj se dandanes že prenekatera podjetja odločajo za odprtje muzejske zbirke izdelkov lastne proizvodnje, kar je pomemben spomenik razvoja določenega podjetja.
Industrijski izdelki so enakovredni muzejskim artefaktom, kot so stari predmeti ali stare knjige, ki smo jih morda nekoliko bolj vajeni in jih lažje dojemamo kot del muzejske zbirke. Prav tako pripovedujejo zgodbe – zgodbo o razvoju podjetja, razvojnih stopnjah izdelka, modi časa, v katerem je izdelek narejen, in konec koncev zgodbe ljudi, katerih pridne roke te izdelke naredijo.
Muzejska zbirka, ki prikazuje razvoj avtomobilske in prikoličarske industrije na Dolenjskem, je bila za obiskovalce odprta aprila leta 2012. Nastala je na pobudo članov Kluba prijateljev IMV, ki so s podporo Revoz, Adrie Mobil in TPV že od leta 2008 zbirali reprezentativne primerke vozil in prikolic, izdelanih v Novem mestu, ter ostale predmete, povezane z nekdanjo Industrijo motornih vozil. Ustvarjanje zbirke podpirajo še Mestna občina Novo mesto, Ministrstvo za kulturo RS, Šolski center Novo mesto in ostali podporniki in ljubitelji IMV. Muzej deluje pod okriljem Tehniškega muzeja Slovenije v prostorih nekdanjega vojaškega skladišča v novomeškem Drgančevju. Muzejska zbirka vključuje vozila, prikolice in drobne predmete, kot so promocijsko gradivo, načrti, uporabni predmeti … Poleg tega pa si lahko obiskovalci ogledajo še 10-minutni film o velikanu pod Gorjanci, kot je IMV v svoji knjigi imenoval avtor Marjan Ivan Moškon, ter dobijo informacije o osebah, ki so pomembneje zaznamovale razvoj podjetja. Muzejsko zbirko si je mogoče ogledati po predhodnem naročilu ali vsako prvo soboto v mesecu od 10. do 12. ure.