Najstarejša gostilna v Kranju je morda Mayrjeva. Zagotovo je najstarejša med še danes delujočimi. Mayrjevi naj bi se v naše kraje naselili z Bavarske in že leta 1644 ustanovili pivovarno. Podjetni Mayrji so se hitro uveljavili kot pomembna meščanska rodbina. Bili so vplivni v lokalni politiki in uspešni pivovarji ter gostilničarji. Hišo z obsežnim gospodarskim poslopjem in vrtom v središču Kranja je v prvi polovici 19. stoletja kupil Anton Mayr in v njej odprl gostilno. Leta 1802 se je poročil s Frančiško Jalen in imel z njo kar 20 otrok, od katerih jih je preživelo 12.
V 19. stoletju sta pivovarsko in gostilničarsko tradicijo nadaljevala njegova vnuka, brata Mavril (1851–1928) in Peter (1854–1908) Mayr. Mavril je bil lastnik gostilne na Glavnem trgu, podedoval jo je njegov sin Rica (1892–1959), ki pa se je bolj kot pivovarstvu in gostilničarstvu posvečal ribolovu, tako da so gostilno upravljali najemniki, za njim pa je gostilno vzdrževala hčerka Jelica, ki se je poročila z zobozdravnikom Francem Holzhackerjem.
Gostilna je slovela po dobri hrani, pivu iz lastne pivovarne in lepem atriju. Iz časa med obema vojnama imajo Kranjčani v spominu predvsem pivo, ki je, kljub temu, da ga je Mayr razvažal številnim drugim gostilnam, veljalo za najboljše. Pa stražiške in šenčurske preste, ki so bile vedno na mizah.
Po drugi svetovni vojni je po nacionalizaciji gostilna prešla v upravljanje podjetja Loka, kar ni bila uspešna poteza, leta 1991 pa je gostilno vzel v najem Janez Jekovec z izkušnjami iz hotela na Šmarjetni gori. Gostilno je kasneje odkupil in jo postopno prenovil. Skupaj z otroci nadaljuje z gostinsko dejavnostjo starodavne hiše, v čast zgodovini preimenovane v gostilno Stari Mayr.