25. 7. 1982 je nastala fotografija cerkvice Marije pomočnice na Šmarčni.
V času kuge, ki je morila v 17. stoletju, je bilo na mestu, kjer danes stoji cerkvica, postavljeno kužno znamenje, kmalu za tem pa pozidana manjša kapelica.
Po ustnem izročilu naj bi kipec Marije ob prenovi cerkve na Topolovcu postavili pod kap cerkve in tam naj bi Marija jokala. Jok so slišali šmarski fantje, ki so se zadrževali v okolici. V košu na ramenih je prinesel kipec Marije v šmarsko kapelico domačin Franc Slanšek.
Leta 1906 so k tedanji kapeli iz 17. stoletja zgradili 16 metrov visok zvonik, ki stoji še danes. V zvoniku sta bila nameščena dva zvonova.
Na začetku druge svetovne vojne so bili krajani Šmarčne skoraj v celoti izseljeni v razna delovna taborišča, predvsem v Nemčiji. Odhajajoči krajani so se zaobljubili, da bodo, ko se srečno vrnejo v rojstno vas, v zahvalo dogradili in obnovili kapelico. Temu dogodku je danes namenjena poslikava na zahodni strani cerkvice. Poslikava prikazuje svobodne lastovke, ujete v bodečo žico, ki si želijo na svobodo in pod svoj krov domačije.
V zelo težkih časih po drugi svetovni vojni, ko je bilo treba najprej obnoviti svoje porušene in požgane domove in se vrniti v normalno življenje, se v letu 1968 začnejo zaobljubljena dela. Nova cerkvena ladja z večjim oktogonalnim prostorom za približno 40 vernikov, je bila prizidana h kapelici iz 17 st. in zvoniku postavljenem leta 1906. S trdim delom, samoodrekanjem, pomočjo dobrih ljudi in župnije, je bila cerkvica zgrajena.
Cerkev so med leti 2010 in 2013 temeljito obnovili.
Vir: http://zupnija-bostanj.rkc.si/cerkve/podruznicna-cerkev-marije-pomocnice-smarcna