Njegova učiteljska pot se je začela na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, nadaljevala na Akademiji za likovno umetnost in končala na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo. Svojo pedagoško kariero je zaključil leta 1990 kot redni profesor ljubljanske univerze. Povezana je tudi z njegovim študijskim delom, katerega rezultat je več knjig. Med njimi sta najbolj pomembni Slikarsko mišljenje in Mala likovna teorija, ki je izšla že po njegovi smrti.
Kot so zapisali v Slovenskem biografskem leksikonu, velja za utemeljitelja likovne teorije na Slovenskem, ki jo je z objavami v periodičnem tisku in knjigah dvignil na znanstveno raven. Teoretične zakonitosti je formuliral na podlagi praktičnega raziskovanja skozi lastna umetniška dela in dela učencev ter na podlagi tuje likovnoteoretske literature, psihologije in filozofije. Pomembna je njegova povezava likovne teorije s psihologijo, in sicer z gestalt psihologijo, še zlasti pa s psihologijo Carla Gustava Junga. Opozoril je na tesen odnos med likovnimi elementi in Jungovo teorijo psiholoških tipov, s katero je prišel v stik sredi šestdesetih let 20. stoletja. Je avtor generativne sheme temeljnih likovnih elementov, ki sodi med njegova najpomembnejša odkritja, ne le v slovenskem temveč v svetovnem merilu, kjer je kot prvi likovni teoretik opozoril na skupni izvor likovnih elementov, jih postavil v logične medsebojne odnose in hierarhično razporedil glede na njihovo oblikotvorno funkcijo. Drugo takšno pomembno odkritje je medsebojna odvisnost med likovnimi jeziki in menjavo slogov v zahodnoevropski likovni umetnosti, kjer je različna slogovna obdobja likovne umetnosti pogojil s čustvenim in doživljajskim razpoloženjem posamezne zgodovinske dobe.
Na pobudo njegovih študentov in somišljenikov je leta 1994 v Ljubljani v počastitev njegove sedemdesetletnice potekal znanstveni simpozij z naslovom Realnost likovne teorije, leta 2000 in 2011 pa v njegov spomin simpozija z naslovoma Kje je likovna teorija in Likovno – vizualno.
Viri:
Rakovec, Andreja: Butina, Milan (1923–1999). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1020680/#novi-slovenski-biografski-leksikon (19. april 2023)