Glavni pobudnik za ta prispevek je Janez Žitko, „lokal patriot”, neumorni zbiralec vsega „vrhniškega”: knjig, razglednic, znamk, značk, raznih starih predmetov. Upokojeni elektrotehnik, rojen leta 1935 v Podlipi, je aktivni član Muzejskega društva Vrhnika in zvest obiskovalec domoznanskega oddelka Cankarjeve knjižnice Vrhnika. Vedno, ko pride, prinese na ogled kakšno zanimivost iz svojih zbirk.
Tako me je, ne dolgo nazaj, razveselil z albumom fotografij, ki so obenem stare razglednice in na katerih so upodobljeni vojaki v prvi svetovni vojni v različnih ambientih. Povedal mi je, da je pred leti album odkupil od znanega zbiratelja starih razglednic Zmaga Tančiča. Od njega je izvedel, da je avtor fotografij, ki prikazujejo prizore iz vojaškega življenja na Vrhniki, Peter Naglič.
Poleg 36 fotografij, ki jih je posnel Peter Naglič v albumu hrani še eno za katero domneva, da bi bila lahko tudi Nagličeva, 7 drugih razglednic iz časa 1. svetovne vojne ter razglednico svojega očeta, vojaka Franca Žitka, rojenega 20. oktobra 1895 v Podlipi pri Vrhniki.
Franc Žitko je bil vojak ves čas prve svetovne vojne – od 1914., ko je imel le 19 let pa vse do konca. Spremljala ga je neverjetna sreča, da je ostal živ. Že na začetku, ob prihodu v Galicijo, so jim ruski vojaki priredili dobesedno ognjeni krst. Z vsemi silami so napadli vlak, ki je na fronto vozil „kranjske Janeze”. V več hudih bojih, ki so sledili, je Franc izgubil praktično vse svoje tovariše. Kasneje je bil prestavljen na soško fronto, in tudi tu je v seriji bojev življenje izgubila večina njegovih soborcev. V bližini Trenta, v Italiji je dočakal sklepni del vojne. Oficir, ki mu je služil kot purš, mu je po koncu vojne pomagal do službe v žebljarni na Jesenicah. Po nekaj letih dela se je vrnil v rodno Podlipsko dolino, prevzel domačijo pri Mrvc, se poročil in tu živel do svoje smrti 22. maja 1983.