skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Guštanj in Mežiška dolina

Krajinske topografije 17. st. so najstarejše ohranjene slikovne priče naše stavbne dediščine.

Da je podoba Guštanja iz zadnje četrtine 17. stoletja ostala zapisana v zgodovinskem spominu, gre največja zahvala Valvasorju. Njegova topografija je slavospev koroški deželi onstran in tostran državne meje. V njej upodobljeni trgi, mesta, gradovi in dvorci so danes po večini na avstrijski strani, z  območja današnjih Raven na Koroškem pa najdemo sedem grafičnih upodobitev. Poleg trga Guštanj nam v topografski maniri pokaže izgled dvorcev Javornik, Grinfels, Ravne, Dob, Šrotnek in Podgora. Valvasorjev trg Guettenstain prinaša podobo trškega jedra Guštanja v 17. st.

A preden se sprehodimo od guštanjskega dvora do dvorca, se ozrimo širše in prestopimo takratno deželno mejo. Valvasorjev sodobnik, topograf Georg Matthäus Vischer, ki je s svojim delom proslavil deželo Štajersko, je na zemljevidu iz leta 1678 z osnovnimi potezami upodobil večino tedanjih spodnještajerskih samostanov, večjih cerkva in gradov.

Pomembno mesto na zemljevidu zavzemajo tudi upodobitve grajskih objektov s precejšnjo dokumentarno pričevalnostjo. Vischer je izjemoma upodobil objekte in sedeže gospoščin v sosednjih vojvodinah in krajinah, če so ležali tik ob deželni meji.

Presenetljivo je bilo »odkritje«, da je znani topograf ob pripravi gradiva za svoj zemljevid Štajerske potoval še malo proti toku reke Meže in na svojem zemljevidu upodobil tudi enega od guštanjskih gradov. Pod imenom Guetenstein se na skrajnem robu dežele Štajerske, čez deželno mejo s Koroško, z vzpetine razgleduje grad. Je to morda edina ohranjena podoba Zgornjega guštanjskega gradu, ki ga omenjajo arhivski viri?

Olvasás tovább

Fotó galéria

Szűrési lehetőségek

Keresés

Tartalom típus

Kategória
Kategória
Kategória
Kategória
Kategória

Régió választása


2008 - 2025 © KAMRA, Production: TrueCAD d.o.o.