Podružnica knjižnice v Komnu.
15. februarja 1972 je odprta podružnica v Komnu. Knjige, ki so bile nabavljene in postavljene v prostore knjižnice, so bile strokovno opremljene. Knjižnica je imela imensko abecedni, naslovni in stvarni katalog. Na žigu knjižnice je pisalo »Kosovelova knjižnica Sežana – Podružnica Komen«. Knjižnica je bila odprta za obiskovalce dvakrat tedensko, ob torkih in petkih od 15. do 18. ure. Knjižničarka, ki je skrbela za podružnico, je bila honorarno zaposlena.
Knjižnica je delovala v prostorih velikosti 40 m2 v prvem nadstropju današnje občinske stavbe (Komen št. 86). Prva komenska knjižničarka, ki je v podružnici delala med letoma 1972 in 1982, je bila Ivanka Uršič.
V počastitev mednarodnega leta knjige je Kosovelova knjižnica Sežana decembra l. 1972 v prostorih komenske knjižnice organizirala literarni večer zamejskih književnikov. Knjižnica je ob prazniku knjige tudi obdarovala mlade bralce, ki so najbolj pogosto obiskovali njene prostore.
V komenski knjižnici je knjižničarko Damjano Čoralič, ki je začela delati v knjižnici leta 1982, zamenjala knjižničarka Vlasta Metlikovec, ki je delala v knjižnici do leta 1986. V poročilu za leto 1984 je direktorica Kosovelove knjižnice opozarjala na prostorski problem, ki je pestil knjižnico v Komnu, in pozvala, da se knjižnici priskrbijo novi prostori. (Arhiv KKS, 15. feb. 1985)
Za komensko knjižnico se v poročilu za leto 1985 omenja preselitev v prostore lekarne (v pritličju Zadružnega doma), ki bi bili po mnenju direktorice bolj primerni, kot takratni prostori, v katerih je knjižnica gostovala že 13 let.
Lučka Čehovin je v poročilu o dejavnosti Kosovelove knjižnice Sežana za leto 1989 izpostavila, da so se že v letu 1988 začela dela na novih prostorih knjižnice v Komnu in da se pričakuje, da bo knjižnica na voljo uporabnikom že v marcu 1989. (Žal se to predvidevanje ni izpolnilo, knjižnica v Komnu je bila odprta 19. aprila 1990.)
Knjižnica Komen je bila nekaj let zaprta zaradi nefunkcionalnosti prostorov, v katerih je v tem trenutku delovala. Knjižnici so bili namenjeni novi prostori v komenskem Zadružnem domu, ki jih tedaj zasedala lekarna. Ti so bili prostorni in predvsem dostopni vsem. Vendar krajevna skupnost ni upravljala s temi prostori, oddani so bili drugemu uporabniku. Odločen nastop sveta Krajevne skupnosti pri tedanji Občini Sežana je v veliki meri pripomogel, da se uredijo prostori v prvem nadstropju Zadružnega doma. Pridobljeno je bilo 91 m2 prostora, ki je bil primeren za začetek. Edina težava nove lokacije so bile stopnice, ki so omejevale dostop uporabnikom. Prostori so bili urejeni konec leta 1989. Oprema za Knjižnico Komen je prenesena iz Knjižnice Dutovlje, ki je bila zaprta leta 1982 zaradi premajhnega obiska. Knjižno gradivo je štelo 5.000 izvodov. Pri selitvi knjižnega gradiva in opreme so pomagali Valter Makovec s svojim kamionom, Davorin Kukanja, Miro Špacapan, Eneja Terčon, Alenka Godnik in Bojana Kermolj.
Z začetkom leta je bilo knjižno gradivo še v neurejenem stanju: »knjige so bile razpršene vsepovsod, nekaj na otroškem oddelku, nekaj v predprostoru, še največ pa v oddelku za odrasle«, se spominja gospa Bojana Kermolj. Marija Godnič, Tanja Pipan, Bojana Zelen in Leda Kocjan, knjižničarke iz sežanske knjižnice, so pomagale pri ureditvi knjižnega gradiva.
Prenovljeni prostori Knjižnice Komen so bili odprti v četrtek 19. aprila 1990 s priložnostnim kulturnim programom. Vsi krajani so bili veseli zaradi nove pridobitve. Gospa Bojana Kermolj je delala kot knjižničarka v komenski knjižnici med letoma 1990 in 1992. (Knjižnica Komen, 2002, str. 27-28)
Leta 1997 so v knjižnici obeležili 150-letnico čitalnice v Komnu. V komenski osnovni šoli je knjižnica organizirala predstavitev knjige Obdelava in projektiranje kamna v kamnoseški obrti dr. Ivana Pertota in predstavitev raziskovalnih nalog učencev OŠ Antona Šibelje Stjenka.
Leta 1998 je v knjižnici predstavljena pesniška zbirka Čar nad Krasom Milana Bekarja.
Knjižničarke, ki so delale v Knjižnici Komen: 1982-1984 Damjana Čoralič, 1984-1986 Vlasta Metlikovec, 1990-1992 Bojana Kermolj, 1992-1995 Cveta Stepančič, 1995-2001 Marjana Lenassi, 2001 Loredana Štemberger, 2001 Tanja Godnič in od leta 2003 naprej Marija Umek.