Zdravstveni dom pri Predilnici Litija je bil zgrajen med leti 1953 in 1954. Takrat je bilo v njem zaposlenih 17 zdravstvenih delavcev, leta 1976 že 59. Stalno prostorsko stisko so skušali reševati s številnimi adaptacijami.
Zadnja večja je bila leta 1966, ko so prostore, ki so bili namenjeni za čakalnice, preuredili v ordinacije, bolniki pa so morali čakati na hodnikih. Tudi parkirni prostor je bil premajhen. V 70-ih letih 20. stoletja je zdravstveni dom postal funkcionalno neprimeren, adaptacije ali dozidave pa niso bile več možne. Glede na razvoj zdravstvenega varstva, rasti zaposlenosti, uveljavitvi pravic do zdravstvenega varstva kmetov in preventivnih akcij obstoječi zdravstveni dom ni omogočal nadaljnjega razvoja.
Pri razvoju zdravstvene službe na območju občine pa je bilo potrebno za območje Gabrovke in Dol organizirati splošni in zobni ambulanti.
Stavba novega zdravstvenega doma naj bi zagotavljala kvalitetnejše delo zdravstvene službe. Normativi so določali, da bi za nemoteno opravljanje zdravstvenih storitev morali namestiti še en tim splošne zdravstvene službe, dva tima zobozdravstvene službe, fizioterapije, službe zdravstvenega varstva žena, medicine dela, prometa in športa, pnevmo-fiziološko službo, psihiatrično, higiensko-epidemiološko službo in druge nujno potrebne prostore.
Z izgradnjo novih prostorov in organizacijo ustreznih služb bi se izboljšali pogoji in kvaliteta zdravstvenih storitev, hkrati pa skrajšale čakalne dobe zavarovancev za zdravstvene storitve.
Iz programsko-projektne naloge, ki jo je izdelal IOZD Medicum Ingenering Klinični center Ljubljana, so načrtovali velikost prostorov 4564 m2, predračunska vrednost je bila 62.929.422 din.
16. septembra 1975 je bil na 34. seji izvršnega sveta Skupščine občine Litija imenovan gradbeni odbor za pripravo gradnje novega zdravstvenega doma, ki so ga sestavljali: Janez Zarnik (predsednik), Karlo Lemut, dr. Ludvik Kovač (direktor OZD zdravstvenega doma v Domžalah), dr. Boris Kravanja (vodja službe za investicije pri Regionalni zdravstveni skupnosti), Zvone Bric, Beno Rozman, Andrej Kralj, Vida Lap, dr. Teodor Sašič in Alojz Kotar.
Nov zdravstveni dom, ki je bil načrtovan glede na rast in razvoj občine Litija, je bil enonadstropen. V njem so načrtovali zdravstvene storitve s področja splošne medicine in dispanzerskega zdravljenja v pritličju zgradbe, v nadstropju specialistične ambulante, dispanzer za mentalno higieno, zobozdravstvo, patronažno službo, higiensko-epidemiološki oddelek in upravne prostore.
V kletnih prostorih so načrtovali storitve fizioterapije, diagnostični laboratorij in reševalno službo. V tej etaži so predvidevali tudi pomožne prostore. Za nemoten dostop do novega zdravstvenega doma je bila načrtovana modernizacija ceste Litija—Šmartno in organizacija redne lokalne avtobusne proge.
Za realizacijo te naloge, ki je vključevala gradnjo novega zdravstvenega doma v Litiji in splošne ter zobne ambulante v Gabrovki, bi bilo po oceni potrebnih 64.000.000 din. Sredstva naj bi se zbrala iz naslednjih virov:
- prispevek Regionalne zdravstvene skupnosti Ljubljana 45% (28.800.000 din),
- povečan samoprispevek občanov po stopnji 1 % (12.950.000 din),
- dohodek od prodaje sedanjega objekta zdravstvenega doma (7.000.000 din),
- sredstva za komunalno opremljenost zemljišča in modernizacijo cest (4.000.000) din in
- prispevki organizacij združenega dela (11.250.000 din).
Skupaj: 64.000.000 din.
Občani bi združevali sredstva za izgradnjo zdravstvenega doma v Litiji in zdravstvene ambulante v Gabrovki s tem, da bi se takratni samoprispevek povišal od 1 % za čas od 1. januarja 1977 do 30. junija 1980, ko bi se iztekel že izglasovani II. občinski samoprispevek za izgradnjo vzgojno izobraževalnih, varstvenih, telesnokulturnih in kulturnih objektov iz leta 1969.
Gradnja novega zdravstvenega doma se je pričela novembra 1977. Do tega datuma je bilo potrebno pripraviti dokumentacijo: odkup zemljišča, kreditna sredstva bank, gradbeni načrt itd.
Zdravstveni dom naj bi bil zgrajen v aprilu, leta 1979.