Tudi v Pristavi pri Mestinju in okolici je v začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja število rojstev otrok naglo upadalo. V OŠ Pristava, ki je bila takrat osemletka, so začeli s pripravami za njeno ukinitev in ustanovitev podružnične osnovne šole ter prešolanje starejših učencev v sedem kilometrov oddaljen Podčetrtek. Fotografija prikazuje prve prešolane učence iz Pristave združene v 6. a oddelku z vrstniki iz Podčetrtka in širše okolice. S poukom v Podčetrtku so pričeli 1. septembra 1973.
Imenu učenca iz Pristave je dodana zvezdica. Z leve proti desni stojijo: prva vrsta (Danica Šket*, Marica Grobin*, Nevenka Drofenik*, Metka Smeh*, Sonja Pepevnik*, Milena Križnik, Jožica Kolar*). Z leve proti desni: druga vrsta (Zdravko Podhraški*, Milica Štruklec*, Branka Lorger, Albina Šumlak*, Anica Potecin, Angela Kostajnšek). Z leve proti desni: tretja vrsta (Jože Ocvirk, Anton Grobin*, Stanko Drofenik*). Z leve prosi desni: zadnja vrsta (Stanko Tovornik, Marta Pelko – razredničarka, učiteljica GEO in ZGO, Vili Geršak, Stojan Galun*, Anton Govedič*, Edvard Kolar*, Vlado Hrvatič, Darko Pepevnik*, Miloš Jug). Manjkala sta Katica Govedič* in Jože Žagar.
Leta 1974, ko je Kozjansko prizadel močan potres in močno poškodoval staro pristavško šolo iz leta 1892, so se prešolali še učenci osmošolci in tako je bila v celoti ukinjena osemletka v Pristavi pri Mestinju.
Popotresna podružnična šola v Pristavi je bila postavljena s solidarnostnimi sredstvi in delom štiriindvajsetih „organizacij združenega dela” iz občine Maribor. To je bila montažna stavba, ki jo je na hitro postavil Marles. Svečano so jo odprli 24. aprila 1975.