Uspešno in varno delo naše avto-moto šole.
V letu 1962 se je na Ravnah po navodilih Avto-moto zveze in državnega sekretariata za notranje zadeve pri Avto-moto društvu Ravne ustanovila redna »avto šola« z namenom usposobiti bodoče voznike amaterje motornih vozil tako, kot zahteva čas naglega in stalno naraščajočega prometa, prometnih sredstev in komunikacij na eni strani ter zagotoviti varnost vseh udeležencev v javnem cestnem prometu na drugi strani, posebno v socialistični Jugoslaviji, kjer je človek – človek.
Pri realizaciji te naloge se avto šola Ravne poslužuje predpisanega programa DSNZ, ki obsega teoretičen in praktičen del šolanja in je obvezen za vse kandidate.
Predavanje obsega cestno prometne predpise, opis motornih vozil, tehniko vožnje in prvo pomoč. Predavanja potekajo v sodobno opremljeni učilnici na Čečovju (na razpolago je magnetna plošča s križišči, diaprojektor s preko 100 barvnimi diapozitivi križiščnih situacij, prometni znaki, razne sheme, motorevije, prospekti, modeli dvo- in štiritaktnega motorja z lastnim pogonom, zbirka raznih delov itd.).
Avto šola organizira predavanja v popoldanskem času za oddaljene in v večernih urah za bližnje ter s tem omogoča udeležbo čim večjemu številu tečajnikov.
Šolski vozni park je tipiziran:
1 osebni avtomobil Zastava 600,
2 osebna avtomobila Zastava 750,
2 motorni kolesi Puch 175,
1 moped Colibri.
Na vozilih je poskrbljeno za varnost in sproščenost kandidata s tem, da so montirane tako imenovane »dvojne komande« (mehanske), ki delujejo brezhibno, tako da se inštruktor lahko poslužuje sklopke, nožne zavore in celo plina neodvisno od kandidata, ki je za volanom. Nadalje so vozila opremljena z vzvratnim ogledalom za inštruktorja, z lučjo za vzvratno vožnjo ter s prepisanim znakom »Šola«.
Zaradi lastne servisne delavnice, ki šolski vozni park v redu vzdržuje, ob upoštevanju gornjih činiteljev ter zaradi budnosti inštruktorjev v lanskem in letošnjem letu nismo beležili na šolskih urah nobene prometne nesreče. Sicer pa so vsa vozila primerno zavarovana pri DOZ in to jamstveno proti tretji osebi, kasko in nezgodno. Tudi tečajnik in inštruktor sta zavarovana.
Inštruktorski kader se nenehno izpopolnjuje na seminarjih, obravnava tekoče probleme, usklajuje razne prijeme, kriterije, itd., je v tesnem sodelovanju z izpitno komisijo, tako da se različna gledišča inštruktorja ali izpitne komisije sproti odpravljajo.
Program praktične vožnje predvideva 15 ur vožnje za osebni avto (kategorije B) in 7 ur vožnje za motorno kolo (kategorije A), vendar ne ravnamo šablonsko, temveč tako, da kandidat vežba toliko ur, kolikor potrebuje za samostojno upravljanje vozila. Ker je tarifa za uro vožnje ekonomska, je v interesu tečajnika, da se na vožnji čim več nauči.
Evidenca o udeležbi na tečajih se vodi s šolskim dnevnikom za predavanja ter s potnim nalogom in evidenčnim kartonom vožnje, ki ga dobi vsak posameznik za praktično vožnjo.
Preden kandidat opravi izpit pred pristojno komisijo v Slovenj Gradcu, opravi še društveno preizkušnjo na Ravnah, s tem pa je že delno seznanjen s kriterijem ter se morebitne pomanjkljivosti lahko še odpravijo.
Vozniški izpit za voznike amaterje se opravi v Slovenj Gradcu takole:
Teoretični del se opravi pismeno, in sicer mora kandidat odgovoriti na 36 vprašanj (ob dovoljenih treh napakah) v 45 minutah.
Praktičen del na praktični vožnji, ki traja 25 do 30 minut za posamezno kategorijo in ne preseže 150 kazenskih točk. (Točkuje se npr. 30 kazenskih točk, če zaviješ v levo brez smernega kazalca, 30 točk, če stroj ugasne, 50 izsiljevanje prednosti na križišču itd.).
Pogoji za pridobitev amaterskega vozniškega dovoljenja A in B kategorije oziroma potrebni dokumenti:
- Kandidat mora biti star 18 let.
- Telesno in duševno zdrav, kar dokaže z zdravniškim spričevalom pristojnega zdravnika. V našem primeru dr.Janko Sušnik v zdravstvenem domu Ravne ali dr. Vlado Weingerl v zdravstvenem domu Slovenj Gradec. Zdravniško spričevalo, kolkovano s 150 din, velja 6 mesecev.
- Potrdilo o šolanju (izda avto šola – vodi se register), kolkovano s 150 din n velja 6 mesecev.
- Priglasnico za pripustitev k polaganju vozniškega izpita – kolkovano s 500 din.
- Izpitna taksa se plača na tekoči račun, in sicer 1000 din za motorno kolo (kategorija A), 1200 din za osebni avto (kategorija B) in 1500 din za kategorijo A in B;
- Prošnja za izdajo vozniškega dovoljenja, kolkovana s 50 din;
- Dve sliki 3,5 x 4,5 cm;
- Kandidati, ki ne prebivajo stalno na območju pristojnosti komisije v Slovenj Gradcu, to je v občinah Ravne, Dravograd in Radlje, predložijo še potrdilo TNZ za polaganje pred nepristojno komisijo.
Avto šola Ravne je v letu 1963 priredila šest tečajev in izšolala 112 voznikov kategorije A in 159 voznikov kategorije B. Približno toliko voznikov je izšolala tudi v letu 1962, medtem ko bo letos to število znatno večje, saj se je že naučilo upravljanja prek 200 tečajnikov v petih tečajih. V teku pa sta VI. in VII. tečaj z 80 kandidati.
Vsekakor razveseljiv pojav, da je motorizacija na Koroškem v takšnem razmahu. Mnogo truda, prostega časa, volje in požrtvovalnosti je bilo in bo treba, da bo lahko postal voznik amater vsak občan Raven, ki bo to želel.
Mnoge že srečavamo za krmilom, mnoge še bomo in prepričani smo, da jim je avto šola Ravne dala pravilne napotke. Želimo, da bodo dobri in kulturni vozniki.
Srečno vožnjo!
Jože Gerold
Vir: Koroški fužinar, leto 14, št. 11–12, 1964, str. 22–24.