Borut Bončina, arhitekt, oblikovalec, predvsem pa človek, ki ima zanimanje za tisočere stvari in znanje o njih, je dolgoleten spremljevalec Tisnikarjevega društva; med drugim je leta 2018 oblikoval priložnostno znamko, kuverto in žig ob 90-letnici rojstva Jožeta Tisnikarja.
Fotografija je njegov medij izražanja že vrsto let. Pred leti je izvedel projekt 365 fotografij vasice Polane z istega mesta – vsak dan v letu eno. Takrat ga je delil na socialnih omrežjih, čakamo pa, da ga bomo videli tudi v obliki razstave v katerem od koroških razstavišč.
Za zbirko je podaril fotografijo, ki je nastala julija 2008 na otoku Susak. Kavka, simbol Tisnikarjevega društva, je bila posneta nekaj let pred ustanovitvijo le-tega. Je bil to Borutov privid ali njemu (verjetno) zanimiva pojava ptica, ki v to okolje ne spada? Fotograf in model na dopustu …
Bout Bončina, letnik 1961, arhitekt, oblikovalec, prostorski načrtovalec, doma na Prevaljah, potomec tuzemske Korošice in Primorca, z geni zamejskih Korošcev in Primorcev. Arhitektura in prostor sta v njegovih mislih in poslu 24/7, oblikovanje je vseživljenjski hobi/duš(ev)na hrana, fotografiranje pa poklicna nuja.
Včasih se vse to zlije v eno – predlansko leto je tako vsakodnevni pogled na goro Peco z istega stojišča, ponovljen več kot 365-krat, prelival a Facebook. Digitalni projekt, poimenovan naGOvoRI!, pa še čaka na svojo analogno postavitev, na svojo oblikovno končnost in 3-dimenzionalno zarobljenost.
Zadnjih deset let je oblikovanje poštnih znamk tisto drobno veselje, ki včasih konceptno preskoči celotno arhitekturo in prostorsko umovanje, enkrat drugič s svojim mikrooblikovanjem in skrajno omejenimi ploskvami premika meje pojma detajl, spet tretjič se iz čisto utilitarne zadeve – vrednostnice – prelevi v nekaj čudovitega, v umetnost. Včasih je ta »začimba« koncept, spet drugič kompozicija, nemalokrat pa zgolj »trenutni čudez na desetletjih ustvarjalnega dela«.