Dokumenti in podatki o bralnem društvu v Hrpeljah.
Hrpeljci so 16. marca 1903 organizirali ustanovitveni odbor za ustanovitev Pevskega in bralnega društva Zvezda. V odboru so bili Jože Križman, Jože Benčič, Ivan Sosič in Štefan Šiškovič. Ustanovitveni občni zbor društva je organiziran v prostorih Franca Benčiča v Hrpeljah (hšt. 41) 21. aprila 1903. Društvo je imelo ob ustanovitvi 20 delujočih in 45 podpornih članov. Zapisnik dne 26. aprila prinaša rezultate volitev in sestavo odbora: predsednik Štefan Šiškovič, podpredsednik Franc Benčič (hšt. 14), tajnik Josip Cergonja (hšt. 28), blagajnik Fran Race (hšt. 39), odborniki Jožef Benčič (hšt. 45), Ivan Sosič (hšt. 8) in Franc Sosič (hšt. 17). (Grželj, 2004)
Pravila Bralnega in pevskega društva Zvezda v Hrpeljah so 16. marca 1903 podpisali Štefan Šiškovič, Jožef Križman, Ivan Sosič in Jože Benčič.
Iz pravil društva:
„Namen društva je izobraževati se v petju in čitanju, med letom napravljati veselice z igro, petjem, govori, deklamacijo, šaljivimi prizori, srečkanjem, godbo in plesom ter prirejati izlete z dovoljenjem dotične oblasti.”
„Udje društva zamorejo biti vsi oni, koje društveni odbor sprejema in se delijo tako-le: pravi, podporni in častni udje. a) Pravi udje so tisti, ki se udeležujejo pevskih vaji ali pa isti, ki delujejo in nastopajo pri veseličnih igrah ter plačujejo določeno udnino. b) Podporni udje so isti, koji podpirajo društvo z omenjeno udnino.”
„Pravi udje plačujejo 2 krajcarja vstopnine in 40 vinarjev mesečnine. Podporni udje plačujejo 1 krajcar vstopnine in 40 vinarjev mesečnine. Izvzeti so od tega plačila isti, koje odbor kot častne ude člane imenuje.”
„Časopisi, kolikor se jih bode društvo naročilo, prepovedano je sploh iznašati iz društvene sobane. Po teku 8 dneh pa imajo pravico odnesti list tisti, koji ga kupi na dražbi.”
„Društvo preneha: a) ako to odloča glavni odbor, b) ako višje oblastnije razpuste društvo. Po prenehu društva pripada ostanek društvenega premoženja šolski knjižnici v Herpeljah.”
„Delovni udje, pevci in igralci, koji bi svoje vaje zamujali brez vzroka, dolžni so plačati v društveno blagajno za vsako zamujeno vajo 20 vinarjev.”
„Društveni uradni jezik je izključno le slovenski.”
(Dokument hrani Državni arhiv Trst, I. R. Luogotenenza, Società, busta 14.)
5. junija 1910 je Pevsko-bralno društvo Zora iz Prešnice priredilo veselico, na katero so povabili druga društva, med katerimi tudi Bralno-pevsko društvo Zvezda iz Hrpelj. (Edinost (12.06.1910), letn. 35, št. 161, str. 10)
Društvo je svoje ime spreminjalo. Na blagajniški knjigi društva leta 1910 je ime Pevsko, bralno in sokolsko godbeno društvo Zvezda. (Grželj, 2004)
29. junija 1910 je v Klancu, na veselici, ki jo je priredilo Bralno in pevsko društvo Slavnik, nastopila „polnoštevilna godba bralnega, pevskega in sokolsko-godbenega društva Zvezda iz Hrpelj”. (Edinost (22.06.1910), letn. 35, št. 171, str. 4)
8. januarja 1911 je nastopala „izborna godba sokolskega društva Zvezda” v protorih g. Karola Šiškoviča v Hrpeljah. (Edinost (06.01.1911), letn. 36, št. 6, str. 4)
Društvo je pod različnimi imeni nastopalo v Divači, Vremah, Trnovem, Materiji, Podgradu, Krvavem Potoku. Društvo je najbrž prenehalo delovati leta 1931. (Grželj, 2004)