Brinjeva gora velja za „hišno goro” Prevaljčanov, čeprav se nanjo radi povzpnejo tudi prebivalci drugih krajev, od koder tudi vodijo (neoznačene) poti, denimo z Raven na Koroškem, kot prikazujejo fotografije.
Zanimivo, da se 723 m visok vrh ponaša z nazivom gora (pa to ni edina Brinjeva gora v Sloveniji, še ena je nad Zrečami), čeprav se v bližini pnejo precej višje vzpetine (denimo med 16 vrhovi, ki jih obsega pohod KEP) – mimogrede: letošnji bo 8. oktobra s startom ob 7. uri izpred vodnega rova na Prevaljah –, je kar 14 višjih). Tudi pridevnik je bolj odraz nekdanje poraščenosti kot današnjosti.
Stalnica pa so motivi, zaradi katerih je lahko dostopna gora dobro obiskana (skoraj 7.000 podpisov v letošnjem letu v vpisni knjigi na vrhu). Lepo jih je zajel (v knjigi Bodi pozdravljena, Devica Marija …, 1990) Mitja Šipek: „Za ene je svetišče, za druge izletniška točka, za tretje dragocen spomin. Za vse pa priljubljen pomnik in oaza miru, ne glede na to, kaj so in komu pripadajo.”
Na vrhu je že leta 1910 stal manjši sakralni objekt. Povečali so ga okoli leta 1935. Leseno propadajočo cerkvico (na črno-beli fotografiji iz okoli leta 1965) je leta 1989 z delovno akcijo prostovoljcev na čelu s Paradiževim (Brančurnikovim) Maksom nadomestila zidana zgradba po načrtih arhitekta Andreja Lodranta. Za okras notranjosti so poskrbeli domači umetniki: Janko Dolenc s kipcema sv. Kozme in sv. Damijana, Alojz Pogorevc z likom Kristusa na križu in Oki Rotovnik s sliko Snemanje Kristusa s križa.
Cerkvica je posvečena sv. Kozmi in sv. Damijanu, ki sta priprošnjika za zdravje. Dr. Franc Sušnik ju je poleg drugih zaščitnikov fare vključil celo v „Prevaljsko legendo”.
Na cerkvi je napis: Zvoni za zdravje! Mnogo obiskovalcev sledi povabilu. „In zato zvonček (pravzaprav sta dva, op. A . Č. K.) na gori ne utihne nikoli,” je v že omenjeni knjigi zapisal Stanko Lodrant, tudi avtor križevega pota ob stezi proti vrhu in na njem.
Na vrhu pa od leta 2012 stoji tudi t. i. Slomškov križ s Kristusovo glavo, delom Alojza Pogorevca. Postavljen je bil ob 150. obletnici Slomškove smrti.
Tu čez poteka namreč del Slomškove romarske poti.
Na križišču gozdnih poti pod Brinjevo goro stoji v bližini Žažetove domačije spomenik, posvečen kurirjem partizanom, ki so na tem mestu padli v nemško zasedo. Tu so bili ubiti Ravenčan Franci Jug, Jože Šumnik s Stražišča in Janez Polanšek s Strojne.
Malo pod vrhom je na voljo tudi okrepčilo v gostilni, če priboljškov ni v nahrbtniku.
Pred leti je kazalo, da bo zaživela naravoslovna pot na Brinjevo goro (več Katja Stopar in Igor Plešivčnik v publikaciji ob 90-letnici PD Prevalje, 2009), a je (za zdaj) ostalo pri načrtih.
FB Moja Koroška 17. 9. 2022