uslužbenec in ljubiteljski slikar
31. 5. 1901, Novo mesto – neznano
»Mladina, ki je poroštvo življenja, kaže naprej, v čisto, v novo.«
Karel Dobida, Sodobne misli o upodabljajoči umetnosti, Ljubljanski zvon, 1921, 41/2, str. 112.
Ferdo Avsec je bil slikar samouk. Gotovo je bil toliko nadarjen, da je njegovo delo že leta 1920 prepoznal in uvrstil na razstavo Božidar Jakac. Razstavil je štiri skice s prizori iz Novega mesta: Trdinov grob, železniški most, Šmihelsko pokopališče in Kolodvorsko cesto.
Avsec je bil Novomeščan. Med obema vojnama je bil aktiven član Gasilskega in Orlovskega društva, član pevskega društva Gorjanci in frančiškanskega cerkvenega pevskega zbora. Udejstvoval se je na različnih področjih likovnega ustvarjanja. Naveden je kot avtor kulise za vinarsko razstavo v Novem mestu, portreta Ignacija Hladnika in glinenih jaslic, ki jih je izdelal v Klemenčičevi keramični delavnici.
Trenutno poznamo sedem Avščevih del. Med temi je tudi relief Janeza Trdine, ki je vzidan na fasadi na notranji strani zvonika cerkve svetega Miklavža na Gorjancih. Izdelan je bil iz gline v tovarni Keramika v Novem mestu. Leta 1932 ga je odkrilo Pevsko društvo Gorjanci v spomin na pisatelja Janeza Trdina, ki je v svojih delih pogosto opisoval Gorjance.