John Phillips je bil fotograf pri reviji Life med leti 1936–1959 in pisatelj.
* 13. november 1914, Bouira, Alžirija
† 22. avgust 1996, Manhattan, New York, ZDA
Phillips je na svoj način zabeležil nekaj najbolj pomembnih zgodovinskih dogodkov, med drugimi tudi napad na most Pogonik med drugo svetovno vojno.
Rodil se je v Alžiriji, očetu valižanskih emigrantov in ameriški materi. Zgodnje otroštvo je preživel v arabskem svetu, preden se je njegova družina leta 1925 preselila v Francijo , najprej v Pariz in nato v Nico.
Leta 1936 se je zaposlil pri reviji Life. Z enaindvajsetimi leti je začel svojo poklicno pot pisca in fotografa ter kmalu postal eden najbolj znanih poročevalcev. Kot edini fotograf v Evropi je posnel nemirne dogodke, ki so pripeljali do začetka druge svetovne vojne. Za vojnega dopisnika je bil najprej poslan na Srednji vzhod. Spremljal je Kairsko konferenco, fotografiral je sestanek na Jalti.
V Italiji se je spoprijateljil s francoskim pisateljem in letalcem, avtorjem Malega princa, Antoinom de Saint Exuperyjem, in ga zadnjič fotografiral, preden je 31. julija 1944 vzletel s Korzike v lovskem letalu Lockheed P-38 Lightning in se je za njim izgubila vsaka sled.
Med drugo svetovno vojno je odšel v Jugoslavijo.
Maršal Tito in zavezniški vrhovni poveljnik za Sredozemlje general Wilson sta se avgusta 1944 dogovorila za koordinirane akcije na železniških komunikacijah po vsej Jugoslaviji. Operacijo Ratweak so izvedli septembra 1944 in tedaj je prispel v Slovenijo takrat zelo znan ameriški fotoreporter John Phillips.
Pridružil se je enotam petnajste divizije ob napadu na most čez Savo pri Pogoniku. Posnel je preko 200 fotografij, ki so bile objavljene v zgodbi Jamesa M. Goodwina in ameriškim bralcem predstavljena v stripu Goodwin in njegovi možje.
Tudi po končani vojni je beležil važnejše zgodovinske dogodke v bivši Jugoslaviji: življenjske razmere delavcev, kmetov, mladine, politične dogodke, zgodovinske in arhitekturne znamenitosti … Junija 1946 je med sojenjem takratne komunistične oblasti v Beogradu fotografiral jugoslovanskega vodjo četnikov Draža Mihailoviča.
Bil je osebni prijatelj Josipa Broza Tita. Prvič sta se srečala na Visu leta 1944. Časopis Life ga je leta 1980 poslal v takratno Jugoslavijo fotografirat Titov pogreb in je tu preživel tri mesece. Fotografiral je celotno dogajanje: slovesnost ob mrtvaškem odru v prostorih Republiške skupnosti na Trgu revolucije v Ljubljani, potovanje s predsednikovim modrim vlakom, prihod v Beograd in pogrebno slovesnost.
Leta 1959 je objavil svojo prvo knjigo Odd World, nato pa še The Italians – Face of a Nation in A Will to Survive. Zbiral je gradivo za avtobiografijo v besedi in sliki pod naslovom The Man from Nowhere, vendar je prej umrl. Knjigo je Scalo izdala posmrtno kot „Free Spirit in a Troubled World„.
Bibliografija
1959 „Odd World: a photo-reporter’s story” Simon & Schuster, NY
1960 „Bled to the Gutter: a photo-reporter’s story” Weidenfeld and Nicolson, London.
1965 „The Italians: face of a nation” Mcgraw-Hill, NY.
1976 Jerusalem: A Will To Survive Dial Press
1984 Yugoslav Story – Zgodba o Jugoslaviji (1984). Knjiga je izšla ob 40-letnici drugega zasedanja AVNOJ-a.
1985 It Happened in Our Lifetime (1985) Little, Brown
1994 Poet and Pilot Antoine de Saint-Exupery Scalo
1996 Free Spirit in a Troubled World (1996) Scalo
Leta 1995, ob 50 letnici zmage nad fašizmom, je za novinarsko in fotoreportersko delo v dobro slovenskemu odporniškemu gibanju med drugo svetovno vojno prejel Častni znak svobode Republike Slovenije.