Po koncu druge svetovne vojne je organizirana predelava in proizvodnja mesa ponovno zaživela leta 1947 z ustanovitvijo Okrajnega trgovskega podjetja za promet s klano živino, mesom in mesnimi izdelki Promes Tolmin.
Podjetje, ki je kasneje zamenjalo več imen, med ljudmi pa je bilo poznano predvsem kot Klavnica Tolmin, je delovalo bolj ali manj samostojno vse do leta 1976. Leta 1959 se je preselilo v novozgrajene prostore na robu Tolmina, kjer so se v sodobnem mesnopredelovalnem obratu poleg predelave surovega mesa ukvarjali tudi z izdelovanjem salam, klobas, hrenovk, mortadele in drugih suhomesnih izdelkov. Velike potrebe po mesu so jih kmalu pripeljale do nadaljnje prostorske širitve in modernizacije proizvodnje ter do odpiranja novih mesnic.
Leta 1976 se je tolminski kolektiv vključil v sestavljeno delovno organizacijo Primorje Gorica in dobil naziv TOZD Klavnica Tolmin. Specializiral se je za proizvodnjo suhomesnih izdelkov in za klanje prašičev ter leto kasneje z novo reorganizacijo postal del podjetja MIP Mesna industrija Primorske. V začetku osemdesetih jih je zaradi velikih potreb pestilo veliko pomanjkanjem mesa. Bremenile so jih tudi kreditne obveznosti in zastoji v proizvodnji, ki so bili posledica zastarele strojne opreme. Sledile so likvidnostne težave in uvedba prisilne uprave ter nato korenita reorganizacija delovanja in proizvodnje. Uvajati so začeli nove trajne suhomesne izdelke, proizvodnjo mortadele in prodajo mesa na drobno pa so opustili. Leta 1986 so v vasi Rut v Baški grapi odprli prvo, dve leti kasneje pa še drugo zorilnico tolminskega želodca. V začetki devetdesetih (1991) je bila izpeljana korenita prenova klavnice in predelovalnice mesa, uvedena je bila tudi nova blagovna znamka Alpika. MIP je postal leta 1996 delniška družba in zaradi razmer na trgu ter slabega vodenja kmalu zašel v težave. Po krizi in stečaju MIP-a sta si leta 2011 nekdanjo proizvodnjo in prostore tolminske Klavnice razdelili podjetji Alpika, ki predeluje divjačinsko meso, in Alpija, ki je v lasti Kmetijske zadruge Tolmin.