Nacionalni projekt Moja naj knjiga je bil pripravljen z namenom, da bi mladim bralcem približali mladinsko književnost oz. jih spodbujali za branje te in branje nasploh.
Med letoma 1998 in 2012 je bil ta projekt dobro sprejet na nacionalni ravni, pri nas pa se je prav posebej zakoreninil. Za projekt smo se namreč v tem času osebno trudili prav vsi, ki smo delo opravljali v izposoji Pionirske knjižnice Leopolda Suhodolčana ali v krajevnih enotah naše knjižnice. Povsod smo pripravljali posebno pestre razstave Naj knjig in sproti objavljali lestvice z mesečnimi zmagovalci. V akciji smo se povezali s šolskimi knjižničarji in celo pripravljali svoje, izpopolnjene glasovnice.
Hkrati smo v knjižnici mlade osebno motivirali k sodelovanju ob vsakem obisku knjižnice posebej, pa tudi z nagrado – vsakoletno možnostjo udeležbe na skupni prireditvi ob mednarodnem dnevu otroških knjig v Koroški osrednji knjižnici. Na te prireditve z zanimivimi gosti – kar najaktualnejšimi, najbolj priljubljenimi pisatelji, pesniki in ilustratorji – smo povabili le najbolj dejavne sodelujoče v strogo omejenem številu.
Za »vstopnico« so se morali torej precej resno potruditi. Tako smo s skupnimi močmi sodelovali pri izboru pisatelja – prejemnika vsakoletnega nacionalnega priznanja Moja naj knjiga po izboru mladih bralcev, ki se je v tem obdobju podeljevalo za najljubšo slovensko mladinsko knjigo in najljubšo prevedeno mladinsko knjigo. Knjižničarke smo v osebnih stikih s predstavitvijo akcije in s pogovorom o knjigah veliko pripomogle k vzpostavljanju in ohranjanju vezi z mladimi bralci, med njimi in knjigo ter knjižnico. Ne nazadnje smo mladim tako prostor knjižnice predstavile kot družaben, prijazen, prijeten, zabaven in celo – koristen.
Nacionalni projekt Moja naj knjiga, ki je dolga leta potekal v številnih slovenskih knjižnicah, se je v takšni obliki leta 2013 nenadoma zaključil. Naši mladi bralci pa so v začetku naslednjega šolskega leta znova začeli povpraševati po najnovejših seznamih in po razstavah najljubših knjig svojih vrstnikov, ki so jih bili navajeni spremljati in si na glasovnicah tudi izmenjevati mnenja o svojih najljubših knjigah.
Zato smo se odločili, da s projektom nadaljujemo, prav tako kot doslej, v časovnem okviru šolskega leta. Projekt Moja naj knjiga tako na ravni Koroške osrednje knjižnice, Pionirske knjižnice Leopolda Suhodolčana, naših enot in v sodelovanju z osnovnimi šolami Mežiške doline poteka že od leta 2013. Bistveno ga nismo spreminjali, saj mu po naši presoji prav nič ne manjka, tudi mladi uporabniki so z njim zadovoljni.
Še vedno je najprestižnejša nagrada sodelujočim vabilo na prireditev ob dnevu otroških in mladinskih knjig. Sproti podarjamo tudi simbolične nagrade mesečnim izžrebancem med sodelujočimi: magnetke s Petrom Nosom, pisarniške potrebščine, beležke ipd. Iščemo samo eno Naj knjigo vsakič sproti, ne omejujemo se z narodnostjo avtorja ali ciljno (starostno) skupino bralcev.
Med večkratnimi zmagovalkami so Anica Dese Muck, Kovičeva Maček Muri in Piki Jakob, Kinneyjev Dnevnik nabritega mulca, zbirki Pozor, pravljice! in Živalske novice ter Košarkar naj bo Primoža Suhodolčana, Piko Dinozaver Leopolda Suhodolčana, Grozni Gašper Francesce Simon, Pika Nogavička, Harry Potter, Babica Barabica Davida Walliamsa ter Pečjakov Drejček in trije marsovčki.
Razstavni kotički Moja naj knjiga v enotah in v Pionirski knjižnici Leopolda Suhodolčana vsak mesec od septembra do aprila vabijo k branju najljubših knjig vrstnikov, kotičke popestrimo z najboljšimi komentarji ali z več informacijami o predstavljenih knjigah in njihovih avtorjih. Ob koncu šolskega leta pripravimo večjo razstavo vseh knjig, ki so se uvrstile med najboljše v naši akciji. Po teh knjigah je nato med počitnicami običajno tudi večje povpraševanje tistih bralcev, ki med šolskim letom niso uspeli slediti akciji.
Zavedamo se, da je raznih dopisov in napisov ogromno, preveč, zato oseben stik pri promociji pomeni največ. Tako tudi v Pionirski knjižnici in v naših enotah po Mežiški dolini knjižničarke posamičnim obiskovalcem – mladim bralcem – še vedno čim večkrat osebno predstavimo akcijo in jih seznanimo z različnimi možnostmi sodelovanja.
Glasovnice lahko sodelujoči dobijo v vsaki izmed naših enot, pa tudi v šolskih knjižnicah. V slednjih glasovnice zbirajo šolski knjižničarji in učitelji ter jih posredujejo koordinatorju v splošni knjižnici. Sodelovanje z nekaterimi šolami je tudi v tej akciji zelo učinkovito, druge pa so nekoliko bolj zadržane. Vsekakor se s šolskimi knjižničarji, sodelujočimi v tej akciji, tudi sicer dobro povezujemo in sodelujemo še v številnih drugih.
V pretekli nacionalni akciji so knjigo po trikratni zmagi črtali s seznama, pri nas pa smo ta postopek ukinili. Menimo namreč, da s tem, ko se generacije bralcev menjajo, se dobre knjige vendar ne tako hitro. Tako ima vsaka knjiga kadar koli možnost zasesti najvišje mesto na naši lestvici; npr. Pika Nogavička je tako lahko večna zmagovalka, kar za marsikoga tudi je …
V zadnjem času smo dodali še možnost glasovanja na naši spletni strani.