V cerkvi Sv. Jurija v Slovenskih Konjicah iz 13. stoletja je od 1715 visel zvon celjskega zvonarja Konrada Schneiderja, ter od 1984 dva manjša zvonova iz livarne Grassmayr v Innsbrucku.
Najstarejši zvon so koncem leta 2023 dali obnoviti prav v to livarno, ter kupili novi veliki zvon, s težo 2870 kg.
Slovesno so jih nazaj v obnovljen zvonik povzdignili junija 2024.
Zvonik s korenasto streho, na zahodni strani nadžupnijske cerkve sv. Jurija, izvira s konca 13. stoletja, v 18. stoletju (leta 1720) je bil povišan in je dobil baročno kupolasto streho. S svojo mogočno arhitekturo (višina 62 m) se uvršča med najstarejše in največje na slovenskem Štajerskem. Leta 1831 so ga vnovič prekrili, sedanjo podobo s piramidalno obliko strehe pa je dobil v letu 1871.V zvoniku je ohranjena delujoča mehanska nihajna stolpna ura, s štirimi številčnicami, ki je preko zvonov upravljala tudi bitje.
Ponos vseh župljanov je nedvomno najstarejši zvon celjskega zvonarja Konrada Schneiderja iz leta 1715, ko je bila kasnejša nadžupnija začasno pod upravo Žičke kartuzije. Izmed vseh nadžupnijskih zvonov je le-ta namreč edini, ki je prestal tako prvo kot drugo svetovno vojno, vse ostale so namreč iz zvonika odstranili in jih prelili v orožje.
Od nekdanjih zvonov naj omenim samo veliki zvon s težo 2618 kg, ki ga je leta 1924 vlila livarna bratov Bühl v Mariboru in ga je leta 1943, skupaj z drugimi, okupator po železnici odpeljal v razrez.
V novejšem obdobju je nadžupnija leta 1984 v livarni Grassmayr v Innsbrucku naročila in prevzela dva manjša zvonova za cerkev sv. Jurija, v srcih mnogih župljanov pa je dolga leta tlela želja po večjem zvonu, podobnem nekdanjima iz let 1869 oz. 1924.
Leta 2023 je nadžupnija zaradi dotrajanosti zvonika, notranjega stopnišča in podestov ter nosilnih tramov zvonov, vključno z jarmi in osmi, pristopila k projektu temeljite prenove.
Ta je poleg navedenega obsegala tudi elektroinstalacije, elektroniko in programje, ki bo s pomočjo nove radijsko vodene stolpne ure upravljalo tudi pogon in bitje zvonov.
Najstarejši zvon iz leta 1715 so koncem leta 2023 dali obnoviti v livarno Grassmayr v Innsbrucku, najpomembnejša pridobitev pa je zagotovo novi veliki zvon, s težo 2870 kg, ki so ga tam slovesno vlili v decembru, v navzočnosti arhidiakona Jožefa Vogrina, gradbenega odbora za obnovo zvonika, ob petju konjiškega župnijskega pevskega zbora. Na podlagi tona zvona v obnovi so kasneje uglasili novi zvon in tudi oba zvonova iz leta 1984.
Po prenovi ima sedaj stopnišče v zvoniku višino 19,6 m, od pevskega kora do zvonov pa je sedaj pet etaž, ki jih povezuje skoraj devetdeset stopnic.
Velika slovesnost v župniji je tako bila v nedeljo, 21. aprila 2024, ob praznovanju farnega zavetnika sv. Jurija, ko so v prenovljeni zvonik dvignili vse štiri zvonove.
Velika množica vernih, skupaj okoli dva tisoč, je z visokimi gosti, veleposlanikom Malteškega viteškega reda v Sloveniji, knezom Marianom Hugom von Windisch-Graetzom, poslancem Bojanom Podkrajškom, ter županom Dragom Ratajcem pospremila dogodek, v prisotnosti narodnih noš, gasilcev, Avto-moto društva, Jurjeve konjenice, godbe na pihala, skavtov in župnijskega pevskega zbora. Obnovljeni zvonik in nova zvonova je blagoslovil in posvetil mariborski nadškof in metropolit Alojzij Cvikl, ob apostolskem nunciju Jeanu Marie Speichu ter nadžupniku in arhidiakonu Jožefu Vogrinu.
Ob koncu slovesne maše so številne zbrane nagovorili nuncij msgr. Speich, predsednik gradbenega odbora za obnovo zvonika Ivan Furman, župan Drago Ratajc, knez Mariano Hugo von Windisch-Graetz, nadžupnik Vogrin pa je izrekel zahvalo vsem sodelavcem, zaslužnim, dobrotnikom ter gostom.
Viri:
* Kovačič, Fran (1906) Cerkveni zvonovi v Lavantinski škofiji. Bogoslovno učilišče Maribor. COBISS 37305089.
* Vogrin, Jože.»Obnavljamo zvonik«.brošura Konjiški zvon. Slovenske Konjice: Nadžupnija Slovenske Konjice.
* Acta Ecclesiastica Sloveniae 15, Matjaž Ambrožič, Zvonarstvo na Slovenskem, Ljubljana 1993