Novi čas je zahteval nove ustanove. Zrasla je nova ambulanta in ob njej reševalna postaja. Ko je stara guštanjska šola postala pretesna, so ob športnem parku zgradili osnovno šolo in jo poimenovali po Prežihovem Vorancu, čez nekaj let pa na Javorniku Osnovno šolo koroških jeklarjev. Tedanji internat industrijske šole je postal posebna osnovna šola. Zrasli so tudi štirje vrtci: Marjetka, Solzice, vrtec v Kotljah ter jasli na Javorniku.
(Mirko Osojnik)
Ob Sv. Egidiju stoji stavba nekdanje šole, zgrajene 1862, zdaj župnijski dom, pod Gradom Javornik pa stavba nekdanje tolstovrške šole, kasneje Vrtca Marjetka, dvonadstropna dominantna stavba s pravokotno talno ploskvijo in masivnim kamnitim zidovjem se je do sedanjega obsega razvila med 16. in 19. stoletja iz srednjeveškega dvora Guštanj, postavljenega v 13. ali 14. stoletju.
Leta 1910 je bila postavljena še nova stavba takratne guštanjske šole, kjer zdaj domuje uprava občine.
Če se vrnemo od kleti nazaj, pridemo na kraj, kjer je nekoč stalo veliko gospodarsko poslopje, to je dandanašnja kino dvorana. Nasproti nje ob Koroški cesti pa je stalo (in še stoji) mogočno Brundulovo poslopje, včasih je bila tam gostilna pri Jagru. Tik ob Reki, nasproti poslopja, je stalo kegljišče, ki so mu dajali gosto senco mogočni kostanji. Ob Meži je bil ograjen vrt za goste, k jer je stala lepo ohranjena stara kapelica. Tu so otroci posebno ob sobotah in nedeljah zaslužili kakšen krajcar, ko so številnim kegljačem postavljali keglje. Takrat še nihče ni mogel sanjati o avtomatskem kegljišču. Tu je bilo priljubljeno zbirališče starih »Gutenštanerjev«; pogosto se je slišala tu koroška ljudska pesem. Sem so radi zahajali kmetje, ki so se ga že prej v gostilni »nacukali«, potem pa nadaljevali na kegljišču. Marsikdo je tu pustil po celo mesečno plačo. Dostikrat je tudi katerem u zavrela kri in so se stepli. Gostilno je vodila Brundulova gospodinja, trgovino pa gospodar.
(Justina Petrač, Koroški fužinar 1981, št. 3)