Šentvid pri Stični je osrednje naselje v krajevni skupnosti Šentvid pri Stični. Leži v osrednji Sloveniji, na severovzhodu občine Ivančna Gorica. Jedro kraja je Stari trg s cerkvijo sv. Vida.
Kraj ima dolgo in bogato zgodovino. To območje je bilo poseljeno že v halštatskem obdobju.
Župnija Šentvid pri Stični je izpričana že leta 1016 (kot pražupnija): takrat je obsegala tudi srednjeveške župnije v Šentrupertu, Trebnjem in Dobrniču.
Kot trg je Šentvid prvič omenjen leta 1140, pri čemer so se njegove trške pravice ohranile do novega veka, ko jih je prevzelo mesto Višnja Gora. Šentvid je sicer slovel po svojih sejmih predvsem v srednjem veku, kasneje pa se je sejemsko dogajanje na račun vzpona Višnje Gore vse bolj krčilo, vendar pa se je ohranilo vse do druge svetovne vojne.
Šentvid pri Stični je bil v zgodovini pretežno kmetijsko področje, cvetela pa je tudi obrt. V drugi polovici 19. stoletja je v kraju začela delovati usnjarna (kasneje Lavričeva usnjarna), njen razvoj in tudi splošni napredek je kraju prinesel prihod železnice (1894), ki bi bil še večji, če bi bila speljana skozi kraj.
Za Šentvid je bila velika preizkušnja čas 2. svetovne vojne z bojem proti okupatorju pa tudi z domobranskim aktivizmom v teh krajih.
V 50-ih letih 20. stoletja je kraj izgubil status občine in se spremenil v krajevno skupnost. Sicer se pa se je po vojni lepo razvijal: v stavbi bivše Lavričeve usnjarne je začela delovati tovarna baterij Zmaj, odprla se je tovarna tekstila Rašica, leta 1970 se je začel Tabor pevskih zborov, pod okriljem AMD Šentvid se je sprva na Gradišču, potem pa v Dolini pod kalom, odvijal motokros, odprla se je bolnišnica za otroke idr.
V zadnjem času (po osamosvojitvi Slovenije) je bil kraj deležen kar nekaj pridobitev: prizidka k šoli, novega župnijskega doma, novega vrtca itd.
V Šentvidu in njeni okolici so se rodile številne pomembne osebnosti: Marko Gerbec, Franc Ksaver Kutnar, Evstahij Ozimek, Jožef Jerič, Ivan Vencajz, Ivan Janežič, Josip Korban, Josip Lavrič, Ludovik Puš, Stanko Vurnik, Anton Dremelj – Resnik, Jože Kastelic, Tone Kozlevčar, Ferdo Vesel, Peter Jovanovič in še precej drugih.
Viri:
– Krajevni leksikon Slovenije, II. knjiga (Jedro osrednje Slovenije in njen jugovzhodni del), ur. Roman Savnik, Državna založba Slovenije, 1971.
– Šola, blagor za mladež in narod, Zbornik ob 232-letnici šolstva v Šentvidu pri Stični in 50-letnici obstoječe šolske zgradbe, ur. Polona Kastelic in Nejka Omahen Šikonja, OŠ Ferda Vesela, 2016.
– Šentviško tisočletje: 1000 let župnije Šentvid pri Stični, ur. Dušan Štepec in Matej Šteh, Župnijski urad Šentvid pri Stični, 2017.