O ustanovitvi narodne čitalnice sta poročala tako Slovenski narod 18.6.1907 na strani 4: V Hrastniku se snuje »Narodna čitalnica« ter so pravila že predložena c. kr. namestniji v potrjenje, kot tudi Domovina 19. 6. 1907 na strani 3: V Hrastniku se snuje »Narodna čitalnica«. Pravila so že poslana namestniji v potrjenje.
Naslednji mesec, julija, je Slovenski narod 2. 7. 1907 na strani 4 opisal dejavnosti za ustanovitev čitalnice: Čitateljem Vašega cenjenega lista je znano, kaki boji se bijejo za obstanek slovenskega Hrastnika. Če hočemo zdržati, moramo zbuditi ljudstvo iz njega zaspanosti, vzbuditi narodno zavest in gojiti v njem ljubezen do našega naroda in jezika. Da vse to dosežemo, povzdigniti nam je v ljudstvu inteligentnost in skrbeti za njega duševni razvoj. Tok časa nam je pokazal, kako potrebna bi bila v Hrastniku čitalnica, kjer bi se nudilo ljudstvu dovolj primernega čtiva. Sestavil se je osnovalni odbor, ki je že predložil pravila »narodne čitalnice v Hrastniku« graškemu namestništvu. Ker nam primanjkuje sredstev, da bi nakupili dovolj knjig, se obračamo do sl. čitalnic, do slovenskih pisateljev, do sl. občinstva, da nam priskočijo v pomoč. V svesti si naj bodo, da storijo s tem zaslužno narodno delo: imeli bomo več zaupanja v svojo moč, če vidimo poleg sebe vrsto zaveznikov in rešili bomo slovenskemu narodu važno postojanko. Prošnji se je že odzvala sl. »Slovenska Matica«, ki je doposlala 62 knjig. Da bi se dobilo dovolj posnemalcev. Vsa darila (knjige in denarne podpore) naj se pošiljajo na naslov: »Osnovalni odbor narodne čitalnice v Hrastniku« (po g. Rošu) Hrastnik.
Novembra istega leta Domovina 2. 11. 1907 na strani 4 piše o zbirki in članstvu: »Nar. čitalnica« v Hrastniku imenitno uspeva: Članov ima 120, knjig 200, listov 25 (med temi 3 amerikanske »Amerik. Slovenec«, »Glas naroda« in »Komar«). Povprečno se izposodi na teden 50 – 60 knjig in prečita 150 številk raznih listov. Rodoljubi podpirajte nas! Pošljite knjig! Članstvo in izposoja se v enem mesecu povečata. Kot izvemo v Domovini 6. 12. 1907 na strani 3: Čitalnici v Hrastniku je pristopilo doslej 140 udov, ki prav pridno čitajo. Samo preteklo nedeljo se je izposodilo 70 knjig in 35 časopisov. Upravništvom raznih listov bi bili zelo hvaležni, če bi pošiljali vsaj po en izvod brezplačno. Prihodnje leto se preseli »Čitalnica« v društveni dom, ki ga postavi g. Ferd[inand]. Roš. Čitalničarji so si ustanovili tudi lastni tamburaški zbor.
Po šestmesečnem delovanju čitalnice je Slovenski narod 8. 5. 1908 na strani 3 objavil prispevek, da je Narodna čitalnica v Hrastniku je izposodila svojim članom (večidel rudarjem) v prvih 6 mesecih svojega obstanka 2616 knjig ter 1663 raznih političnih in nepolitičnih listov. Te številke jasno kažejo potrebo in upajmo, da bodo tudi pokazale koristi hrastniške „Čitalnice”.
Leta 1909 je v Slovenskem narodu 20. 10. 1909 na strani 4 objavljen zadnji članek o čitalnici: Narodna čitalnica v Hrastniku je izposodila v 2. letu svojega obstanka 6191 knjig in 4539 časopisov. Veselimo se teh številk, kajti kažejo, da je v Hrastniku še mnogo slovenskih src, ki se ne boje nobenega Leilerja in ki bodo gotovo ubranila lepo dolinico pred nemškim navalom. Žalostno je le, da ni med udi nobenega iz kemične tovarne in steklarne …
Iz zgornjih prispevkov lahko opazimo trend naraščanja članstva, knjižnične zbirke in izposoje. Zaradi tega so potrebovali nove prostore, ki so jih našli v novi Roševi hiši (omenjeno v poglavju Društvena dejavnost na Dolu in v Hrastniku do 1. svetovne vojne). Kje je bila pred tem ni znano. Prav tako je izražen boj proti nemškutarstvu.