23. aprila leta 1922 je bilo ustanovljeno Prostovoljno gasilsko društvo Dragomlja vas. Takratna Občina Suhor je združevala 14 vasi in ena izmed njih je bila tudi Dragomlja vas. Močna potreba po zaščiti ljudi pred ognjem je izhajala že iz dejstva, da so bile hiše grajene iz lesa in krite s slamo.
Požarna varnost je bila tako na nizki stopnji. Pomoč je takrat prihajala s strani večjih gasilskih društev Metlike, Črnomlja ter Semiča in lahko si predstavljamo, da zaradi oddaljenosti, slabših voznih razmer ter počasnosti vozil pomoč ni prišla vedno pravočasno. Vsak požar pa je v vas prinesel le dodatno revščino. Ljudje so bili tako primorani razmišljati o boljši prihodnosti. Tako je prišla pobuda vaščana Jožeta Starihe, ki se je v vas priselil iz Semiča, da bi v Dragomlji vasi ustanovili lastno prostovoljno gasilsko društvo. Na začetku je društvo štelo 35 članov. Določili so tudi članarino, ki je bila takrat 120 avstro-ogrskih kron. Za gasilski dom so gasilci od vaške skupnosti v upravljanje dobili vaško hišo. To prostovoljno gasilsko društvo je bilo ustanovljeno kot prvo na prostoru severno od Metlike in je najstarejše med zdajšnjimi sosednjimi prostovoljnimi gasilskimi društvi. V tistih časih je združevalo tudi člane iz Suhorja in Lokvice, ki pa so kasneje ustanovili svoja društva, ki so sedaj precej večja od Prostovoljnega gasilskega društva Dragomlja vas. Tako kot mnogim drugim gasilskim društvom jim je bilo najtežje pridobiti sredstva za nakup gasilske brizgalne in ostale opreme. Iznajdljivost gasilcev in volja vaščanov, ki so prodajali les in zbirali sredstva, je zagotovo obrodila sadove, saj so že jeseni istega leta pridobili ročno gasilsko brizgalno. Za vas je bil to velik praznik. Naslednje leto so tako že uspešno prvič pogasili požar v sosednji vasi Lokvica. Vojni časi so prinesli dodatne skrbi. V času druge svetovne vojne so doma ostali le starejši moški, ženske in otroci. Izkazalo se je, da so veliko poguma in znanja pokazali prav ženske in dragomeljska mladina, ki so uspešno odreagirali v dveh požarih in rešili vas pred ognjenimi zublji. Časi po vojni so prinesli nove izzive, skupaj s tehničnim in industrijskim razvojem. Gasilci niso nikoli zastali v razvoju. Humanost in pripravljenost pomagati se je odražala v skupno dobro. Kmalu so v vas pripeljali motorno brizgalno. Abraham pa je ob praznovanju 50-letnice društva prinesel nove svečane uniforme za desetino, razvili so tudi prvi prapor. V naslednjih letih so tako skrbno pridobivali in nabavljali opremo ter negovali željo po novem gasilskem domu. S trdnim in skupnim delom celotne vasi, materialno pomočjo v obliki gradbenega materiala vaščanov sosednjih vasi Gradnik, Praproč in Sodjega vrha ter Občinske gasilske zveze Metlika, Občine Metlika in Krajevne skupnosti Suhor ter drugih se je ta želja tudi uresničila. Takratni predsednik Anton Župančič je zapisal, da je bilo v času gradnje opravljenih 4990 prostovoljnih ur, društvo pa je pri delu vztrajalo cela štiri leta. Novi gasilski dom so tako slovesno odprli ob 60. obletnici obstoja PGD Dragomlja vas. Kot že omenjeno, se gasilci v svojem poslanstvu, ki je veliko več, kot reševati pred požari, niso nikoli ustavljali. Močno so stkali vezi z ostalimi društvi znotraj občine in zunaj nje.
Novo tisočletje je tudi gasilcem prineslo nove izzive. Opremo so posodabljali in marsikaj se je spremenilo. Pomembno je postalo tudi strokovno usposabljanje. Uspešno so tekmovali na društvenih tekmovanjih in na tekmovanjih Gasilske zveze Metlika, kjer so dvakrat dosegli prvo mesto.
Viri in literatura (za celotno digitalno zbirko):
Arhiv PGD Dragomlja vas
Pinter Željko, K. (2022). Ob 100-letnici Prostovoljnega gasilskega društva Dragomlja vas: 1922-2022 (str. 22). PGD.