V petek, 1. avgusta 1930, so na glavnem kolodvoru sprejeli predstavnike tujih gasilskih zvez in delegate jugoslovanskega gasilstva. Že ob desetih dopoldne je sledilo slavnostno odprtje zgodovinske gasilske in umetnostne razstave ter razstave gasilskega orodja na prizorišču Ljubljanskega velesejma. Vstopnica za ogled razstave je stala za civilne obiskovalce deset dinarjev, za uniformirane gasilce pa pet dinarjev. Obiskovalcem so stregli jedačo in pijačo.
Ob pol sedmih zvečer je sledil pred železniško postajo še sprejem čeških gasilcev, čez eno uro, ob pol osmih, pa se je odvil koncert v godbenem paviljonu Zvezda. Ob 20.30 so priredili baklado, se pravi sprevod z baklami, in se poklonili botri gasilcev, gospe dvorni dami Franji Tavčarjevi. Pripravili so tudi podoknico starosti Jugoslovanske gasilske zveze in načelniku Ljubljanskega prostovoljnega gasilnega ter reševalnega društva gospodu Josipu Turku. Sprevod je krenil izpred Mestnega doma.
Za ta dan je časopisje poročalo, da je natančno ob 10. dopoldne počil prvi strel, top z gradu pa je z mogočnim gromom naznanil mestu in deželi, da so se pričeli gasilski dnevi z odprtjem razstave na velesejmu. Dan so opisali kot sončen in svež, prazničen in vesel. Kongres gasilcev so naznanjale tudi številne zastave na vseh javnih in zasebnih poslopjih. Na Masarykovi cesti so tuje goste pozdravljale zastave vseh držav, ki so se udeležile kongresa: Belgije, Francije, Estonije, Portugalske, Latvije, Bolgarije, Poljske in Češkoslovaške, ki je bila zastopana najštevilčnejše. Češkoslovaška gasilska zveza je počastila Ljubljano tudi s svečano sejo svojih gasilcev.
Mestni dom sta prvi večer razsvetljevala reflektorja, na pročelju pa sta se v lučkah zasvetili jubilejni letnici 1870-1930. Okrog Krekovega trga so vihrale zastave na visokih rdečih drogovih. Okna vseh treh hiš magistrata so bogato okrasili s cvetlicami, saj je Ljubljana slavila svoje najpožrtvovalnejše može.
Na Kongresnem trgu so se na vseh kandelabrih zibali zeleni venci in girlande, ki so jih vezali nepretrgani nizi zastavic z gasilskim emblemom v vseh barvah od kina Matice pa do znamenja sv. Trojice pred prenovljeno nunsko cerkvijo. Za okrasitev mesta so poskrbeli člani olepševalnega odseka kongresa pod vodstvom načelnika g. Engelberta Gostiše.
Gasilci s tujimi uniformami so si ogledovali mesto in dekoracijo. Pred Narodnim domom je bil razpet velik šotor z rdečim križem. Zvečer je ekipa Rdečega križa na Iliriji pokazala svojo usposobljenost v izvajanju prve pomoči v različnih situacijah, tudi pri oživljanju in dajanju umetnega dihanja. Sodelovali so samaritani in samaritanke ob spremljavi godbe.
Gasilska in umetniška razstava
Gasilci so napolnili dva paviljona s spomini na stare čase in z najmodernejšimi pripravami za gašenje in reševanje, v novem paviljonu N pa je Umetniška matica priredila veliko umetniško razstavo, na kateri so postavili na ogled dela skoraj vseh tedanjih slovenskih umetnikov.
V odbor zgodovinske razstave so bili gasilci izbrali same stare in izkušene člane, ki so poznali, kje vse po Sloveniji hranijo gasilske predmete in spominke. Pod predsedstvom priznanega in aktivnega gasilskega strokovnjaka, načelnika gasilcev in šolskega upravitelja z Brezovice, g. Zdravka Mikuža, so še vedno delavni veterani ljubljanskega društva g. Franc Medic, hišni posestnik in čevljarski mojster, Ivan Perme, krojaški mojster, Josip Lapajnar, mizarski poslovodja in Ivan Breskvar, ključavničarski mojster, zbrali toliko redkih in zgodovinskih gasilskih pripomočkov in naprav, da si je razstavo vsakdo z zanimanjem ogledal.
Sprejem Čehoslovakov
Iz Češke in Slovaške so gostje prispeli v treh skupinah. Iz Slovaške je v Ljubljano prišla skupina že zjutraj, druga sestavljena iz Moravanov je prispela s popoldanskim dunajskim hitrim vlakom, tretja s tovariši iz Češke pa s popoldanskim gorenjskim hitrim vlakom. Sprejema na kolodvoru so se udeležili župan dr. Puc z občinskim svetnikom Likozarjem, zastopnik Jugoslovanske sokolske zveze (oz. saveza, JSS) mag. svetnik dr. Fux, kot uradni zastopnik češkoslovaški konzul dr. Resi z vicekonzulom Cihelko, predstavniki Češkoslovaško-jugoslovanske lige nekdanji minister dr. Kramer, dr. Klepec, prof. dr. Lah in R. Juvan, predstavnik Češkoslovaške Obec Skrušny in zastopniki kongresnega odbora kakor tudi predstavniki raznih gasilskih društev doma in v tujini, ki so prispeli v Ljubljano.
Prihod vseh teh gostov je z glasbo pospremila godba »Zarja«. Njeni člani so zaigrali himni Čehov »Kde domov můj?« in Slovakov »Nad Tatrou sa blýska«. Mogočno je zadonel pozdrav množice prispelim gostom, ki so živahno odgovarjali navdušenim klicem. Z eno od teh skupin se je pripeljal tudi gospod Adolf Seidl, starosta Slovanske gasilske zveze. Pozdravne govore so imeli v imenu Jugoslovanske gasilske zveze g. Josip Turk , češkoslovaški konzul dr. Resi, župan dr. Puc in predstavnik češkoslovaško-jugoslovanske Lige dr. Kramer, v imenu JSS dr. Fux in v imenu češkoslovaške občine (Obec) g. Skrušny. Po pozdravnih besedah se je sprevod vil po Masarykovi in Miklošičevi cesti mimo Prešernovega spomenika pred Mestni dom. Vse ceste so bile zagrnjene z množicami ljudstva, ki je vzklikalo gostom dve podoknici.
Sprevod z baklami
Svečan uvod v gasilske svečanosti je predstavljala baklada po mestu. K posebnemu vzdušju sta prispevala sijajna razsvetljava Mestnega doma ter ogenj na Ljubljanskem gradu. Okoli 20. ure so se množice začele zbirati pred Mestnim domom, ki je bil ves razsvetljen. Velike množice občinstva so nestrpno pričakovale, kdaj krene gasilska povorka po mestu. Pred Mestnim domom so se začeli formirati oddelki gasilcev, ki so ob 20.30 krenili z godbo »Zarje « na čelu po Vodnikovem, Mestnem in Starem trgu čez šentjakobski most na Breg pred hišo botre Franje dr. Tavčarjeve. Za godbo je korakalo starešinstvo ljubljanske gasilske župe, za njim tehnični oddelek gasilcev, sledila je četa gasilskega naraščaja v krojih, nato pa člani gasilskih društev iz Ljubljane, Šiške, Barja, Viča in Most. V sprevodu so nosili mnogo lampijončkov, tako da je bila celotna slika zelo lepa.
Povorka se je ustavila pred Tavčarjevo hišo, ki je bila razsvetljena z reflektorji. Tam se je bila že zbrala ogromna množica ljudi. Pevci ljubljanskih pevskih društev so pod vodstvom g. Zorka Prelovca čustveno zapeli »Bodi zdrava domovina«, Zarja pa je zaigrala več ubranih komadov. Posebna delegacija gasilcev je odšla h gasilski botri in se ji poklonila. Takoj nato so se čete znova strnile v povorko in krenile preko Brega in Turjaškega trga, po Gosposki ulici čez Kongresni trg, kjer je bila zbrana večtisočglava množica. Preko Šelenburgove in Prešernove ulice ter Sv. Petra ceste je povorka krenila na Vidovdansko cesto pred hišo staroste JGZ Josipa Turka. Tudi tam se je zbrala velika množica občinstva.
Na oknu se je pojavil starosta Turk, ki je bil deležen prisrčnih ovacij. Združeni pevci so pred hišo, ki je bila vsa razsvetljena in okrašena, najprej zapeli »Triglav moj dom«, »Zarja« je zaigrala serenadno koračnico, nato pa so pevci še enkrat zapeli prelepo himno »Buči morje adrijansko«. Himna je mogočno odmevala po trgu in napravila na vse globok vtis.
Starosta Josip Turk se je prisrčno zahvalil za čestitke in pozornost, ki jo izkazuje občinstvo gasilstvu, zlasti pa ljubljanskemu društvu ob njegovi obletnici. Nato je spregovoril starosta čeških gasilcev Seidl izjavljajoč, da ga iskreno veseli, da se more udeležiti obletnice ljubljanskih gasilcev, zlasti pa je poudarjal važen moment, da so slovanski gasilci sedaj svobodni državljani in se udeležujejo kongresa na svobodnih tleh prekrasne Jugoslavije. Zaključil je svoj govor s krepkim »Na zdar«, gasilske čete pa so gromko odvrnile »Na pomoč!« Češkoslovaški gostje in več drugih odličnih zastopnikov gasilskih društev je bilo povabljenih k Josipu Turku na banket.
Organizacija kongresa
Pred začetkom kongresa je kongresni odbor odredil, da se morajo vidne predstavnice narodnega ženstva udeležiti v soboto, dne 2. avgusta, ob 9. uri dopoldne slavnostnega občnega zbora prostovoljnega gasilnega in reševalnega društva v Ljubljani in razvitja ter blagoslovitve društvenega prapora. Zbirališče je bilo ob 8.30. uri pred Mestnim domom. V nedeljo, dne 3. avgusta, pa so se ženske v narodnih nošah morale udeležiti uradnega slavnostnega zasedanja Vseslovanske gasilske zveze v zbornični dvorani univerze ter slavnostnega sprevoda vsega gasilstva. Zbirališče je bilo prav tako ob 8.30 zjutraj pred univerzo na Kongresnem trgu. Predstavnice narodnega ženstva so bile vabljene tudi na ostale kongresne dogodke.
Organizacijski odbor gasilskega kongresa, posebej njegov železniški odsek, je vnaprej opozoril župne in društvene načelnike ter voditelje skupin, ki so na kongres pripotovale z vlaki, naj se ravnajo po vseh navodilih, da se bo lahko vzdrževal red. Postavili so informacijske pisarne, ki so delovale na kolodvoru, v Mestnem domu, na Kongresnem trgu in na telovadišču »Ilirija«. Prebivalce Ljubljane je organizacijski odbor zaprosil, da prijavijo stanovanjskemu odseku, ki posluje na glavnem kolodvoru, čim večje število sob, kamor so lahko namestili goste. Vstopnice za večerne prireditve so prodajali v različnih ljubljanskih trgovinah, trafikah in hotelih. Cene za stojišča so znašale 10, za sedeže pa med 20 in 30 dinarjev.