Spomenik, katerega pobudnica je bila Krajevna skupnost Ajdovščina, stoji na Polževi ulici, na robu starega dela Šturij. Odkrit je bil na dan šagre sv. Jurija v Šturjah, 29. aprila 2001. Načrt ureditve in postavitve spomenika je izdelal arhitekt Marko Lavrenčič.
Opis spominskega obeležja
V zgibanki Spominsko znamenje Mrtvaški kamen, »kamor počivajo truge«, izdani ob priliki blagoslova na šagro sv. Jurija v Šturjah 29. aprila 2001, piše:
»Vzdolž znamenja ob obeh straneh potekata trakova iz rdečega granita (simbol telesnega bivanja), vtopljena v tlak (vsakdanjega življenja) iz rečnega proda, ki je sinonim mirovanja.”
Osnovni element znamenja predstavlja kamnita plošča iz carrarskega marmorja, v kateri v vzdolžni smeri potekajoče sive žile poosebljajo sled zgodovine in izražajo enkratnost vsakega posameznika. Plošča ima šest lukenj – praznin, ki predstavljajo ugaslo energijsko življenje človeka; praznina v območju srca pa ima vzvalovan rob kamnite plošče, kar predstavlja skrivnost večnega življenja.
Vzdolžna roba plošče krasi misel Jožice Pizzoni, ki govori:«KO MIMO GREŠ, POLOŽI NAME DLAN.” Odgovor na povabilo prejme le-ta, ki počije na leseni klopi v senci magnolije, cvetoče v času praznovanja vstajenja, simbolu upanja, in vonju dišeče sivke, ki raste v zemlji, prinešeni z Gore. Ta odgovor se glasi: „DA ZAČUTIŠ UTRIP ŽIVLJENJA V SEBI.« Zapisana misel nas opozarja, da človek ni le del matere Zemlje, temveč tudi otrok večnega očeta.
Zakaj so nosili prebivalci Gore svoje umrle k pokopu v Šturje?
Kovk je včasih spadal pod štursko faro, zato so nosili z Gore k pokopu v Šturje tudi svoje pokojne. Krsto z umrlim so obesili na žrd, ki sta jo po ozki in vijugasti stezi lahko nesla samo dva hkrati. Na poti so se pogrebci izmenjavali. Ko so prišli na rob Šturij, so krsto položili na ta kamen. Pogrebci so se oddahnili in uredili pred vstopom v cerkev. Od leta 1965 spada Kovk k župniji Otlica. Julija 1963 je bila zadnja pokojna, ki so jo prinesli po rebri z Gore, položena na ta kamen. Oktobra 1965 so pokopali še zadnjo Kovkovčanko na šturskem pokopališču, v dolino so jo pripeljali z avtomobilom.
Viri in literatura
Ob priliki blagoslova na Šagro sv. Jurija v Šturjah, 29. aprila 2001.
Spominsko znamenje Mrtvaški kamen, »kamor počivajo truge« (zgibanka).