Območje tovarne Univerzale pripoveduje dve pomembni industrijski zgodbi. Prva govori o nastanku tovarne iz časa tirolskih tovarnarjev, druga o uspešni tekstilni industriji po drugi svetovni vojni.
Jakob Oberwalder je v Domžale prišel kot družbenik podjetja Ladstätter, Oberwalder & Co. Po njegovi razdružitvi leta 1870 je kupil Vovkovo domačijo v Zg. Domžalah ter jo preuredil v tovarno slamnikov. Leta 1893 je bila zgrajena nova reprezentativna upravna in stanovanjska stavba. Stara proizvodna poslopja je leta 1908 v celoti podrl in zgradil sodobno industrijsko poslopje, ki je bilo tako po konstrukcijski zasnovi kot tudi po zunanjosti zelo moderno. Imelo je velika okna in zgrajeno je bilo brez notranjih predelnih sten z železnimi podporniki, zato so bile proizvodne hale velike in svetle. Območje tovarne se je raztezalo na območju, ki je pred tem pripadalo petim kmetijam.
Višek je Oberwalderjeva tovarna dosegla tik pred 1. svetovno vojno, po njej je začela proizvodnja močno upadati. Zaradi nižjih stroškov poslovanja so se tirolska podjetja pod upravo banke leta 1931 združila, a jih tudi to ni rešilo pred propadom. Tovarna Jakob Oberwalder & Co. je leta 1933 prenehala s proizvodnjo. V Oberwalderjevi tovarni je bilo leta 1936 ustanovljeno novo podjetje s slovensko upravo in slovenskim kapitalom pod imenom Universale, tovarna klobukov in slamnikov d.z.o.z. Domžale. Proizvodnja je v prostorih nekdanje Oberwalderjeve tovarne tekla do začetka 2. svetovne vojne.
Po 2. svetovni vojni je bilo podjetje podržavljeno. Leta 1956 so začeli izdelovati še konfekcijo. Nekaj desetletij se je podjetje uspešno razvijalo, vendar so bili slamniki le manjši del proizvodnih linij. S prenehanjem delovanja te tovarne leta 2003 se je v Domžalah zaključila industrijska izdelava slamnikov.
Tovarniški kompleks Univezale je najbolj celostno ohranjena industrijska dediščina domžalskih slamnikarskih tovarn. Ohranjeni so Oberwalderjevi objekti – upravna stavba in industrijska hala s secesijskim pridihom, dimnik in park. Skrita očem je kotlovnica s parnim strojem ter v 2. svetovni vojni zgrajena poslopja poleg njih: delavnice, menza in skladišče.