Red Svete Uršule je 25. novembra leta 1535 v Italiji ustanovila Angela Merici, rojena okoli leta 1474 v Desenzanu.
Leta 1536 je Škof iz Brescie potrdil Pravilo, ki ga je Angela Merici napisala za red Sv. Uršule.
27. januarja leta 1540 je Angela Merici umrla. „Madre”, Mati, je zapustila svoji Družbi Pravilo, Naročila, Volila in predvsem svoj zgled. Uršulinke vseh časov so iz tega črpale navdih za svoje delo in vzgojna načela.
Družba svete Uršule se je kmalu razširila po Italiji, nato na jug Francije, v Kanado…
Leta 1702 so sestre uršulinke prišle v Ljubljano. Najprej so skrbele zgolj za vzgojo deklet in žena, po drugi svetovni vojni pa se posvečajo vsem mladim. Trenutno v Sloveniji živi okrog 60 sester uršulink, svoje samostane pa imajo v Ljubljani, Pržanju, Mekinjah, Mariboru, Sv. Duhu pri Škofji Loki in v Izoli.
V Ljubljani vodijo zasebni Uršulinski zavod, ki so ga ustanovile leta 2000 z namenom, da bi lahko nadaljevale svojo vzgojno tradicijo, obogateno z novimi spoznanji. V Zavodu omogočajo vzgojo in izobraževanje ter kulturno dejavnost na temelju krščanskih vrednot. V njegovem okviru delujejo Angelin vrtec, Akademija Mericianum in Študentski dom Uršula. Angelin vrtec je zasebni Montessori vrtec, ki je odprl svoja vrata za otroke 3. 1. 2002. Študentski dom Uršula se nahaja v centru Ljubljane. Akademija Mericianum se posveča zlasti izobraževanju odraslih in je do sedaj izvajala izobraževanja v Katehezi Dobrega pastirja ter v pedagogiki montessori. Uršulinski študentski dom je tudi v Mariboru. V letu 2011 je bila v Sv. Duhu pri Škofji Loki dodana enota Hiša kruha, inštitut za celostno rast osebe. Ponujajo programe s področja osebnostne rasti, duhovnega izkustva in krščanske duhovnosti.
S. . Božena Kutnar v Ljubljani vodi mešani pevski zbor Surrexit.
S. Snežna, s. Erika in s. Simona poučujejo na Teoloških fakultetah v Ljubljani in Mariboru.
V Ljubljani sestre vodijo Katoliški študentski center Sinaj. Tu je prostor za vse: za molitev, pogovor, srečevanja in smeh, ljubezen, vprašanja in pesem in spoznavanje novih svetov.
Red uršulink pa ima tudi mednarodne razsežnosti. Svoje misijone imajo v perujskih Andih, Senegalu, Botswani in na Tajskem.
Uršulinke so v Izoli od 13. oktobra 1967 v hiši, ki jim jo je prodala starejša vdova. Vse od začetka pa do danes so bile in so izolske sestre močno povezane z župnijo in z njenim poslanstvom.
V skupnosti živijo štiri sestre: s. Marjeta Cerar, s. Nada Furlan, s. Milena
Lipovec in Tatjana Car
Pastoralnemu delu v župniji se sestre posvečajo že vrsto let.
Poučujejo verouk, skrbijo za zakristijo, pojejo, pomagajo v pisarni, pri vodenju pevskih zborov in pri oblikovanju nedeljskega bogoslužja. Sodelujejo v različnih skupinah na župnijah, pripravljajo in vodijo različne delavnice za otroke, prinašajo obhajilo starejšim ljudem na dom ali v dom za ostarele, in se z njimi pogovarjajo.
Ena od izolskih sester, Tatjana Car, vodi Katehetsko pastoralno šolo.
To je šola za vsakega, ki želi poglobiti svoje versko znanje ali se usposobiti za katehetsko službo. Je šola tudi za tistega, ki že počuje verouk, pa nima primerne izobrazbe, za voditelje birmanskih in drugih skupin. Je šola za vse, ki želijo na različne načine pomagati pri pastoralnem delu župnije.
Pripravila Špela Pahor