Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v svoji Dokumentaciji hrani tudi zbirko razglednic. Zbirka več kot 1850 razglednic pokriva tako področje Slovenije od konca 19. stoletja dalje, Evropo pred drugo svetovno vojno ter tudi številne druge dežele in države, od Avstralije do Čila, od Danske do Egipta, od Indonezije do Kube, od Mehike do Severne Koreje, od Švice do Vietnama… Zbirka je na ogled tudi v Digitalni knjižnici Slovenije (dLib.si) in v sistemu Cobiss, deloma je dostopna tudi preko referenčne etnografske zbirke Etnoinfolab. Na portalu Kamra so na ogled razglednice, ki pokrivajo področje Slovenije, datirajo pa od konca 19. stoletja do začetka druge polovice 20. stoletja. Razdeljene so po osnovnih pokrajinah – Dolenjska, Gorenjska, Notranjska, Osrednjeslovenska, Štajerska, Koroška in Prekmurje.
Razglednice bi (praviloma) lahko obravnavali kot fotografsko dokumentacijsko gradivo, za katerega je značilna »vsebinsko mnogostranska vizualna pričevalnost in s tem tudi uporabnost v številnih disciplinah« (Hudelja 1998: 205). Na poljih etnologije in kulturne antropologije, pa tudi sicer v družboslovju in/ali humanistiki, predstavlja »eno začetnih stopenj pri raziskovalnem delu in kasneje pri sintezi/analizi ali predstavitvi raziskave« (Hudelja 1998: 205), v spremljavi s pisnimi in ustnimi viri ter pričevanji pa so »sestavni del posameznih etnoloških delovnih torišč za razkrivanje zakonitosti načina življenja in kulturnih sestavin« (Dular 1996: 182). Pri tem je treba v isti sapi dodati, da je »treba kakor druge vire tudi razglednice kritično presojati in vrednotiti in, če je le mogoče, iz njih pridobljene podatke dopolnjevati z drugimi viri in literaturo (Dular 1996: 182).
Viri:
Dular A, 1996, Belokranjske razglednice – vir za etnološko preučevanje Bele krajine. Etnolog (6=57). Ljubljana, Slovenski etnografski muzej, str. 181-196.
Gregorinčič, K., 2018, Lep pozdrav iz Ljutomera : razglednice kot etnološki vir. Ljubljana, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
Hudelja, M, 1998, Dokumentacija in njeni „neznani” zakladi : predstavitev in pomen fotografske zbirke prof. Vilka Novaka. Traditiones (27). Ljubljana, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, str. 205-218.