Zgodovina celjskega rokometa je zgodba o uspehu! Predvsem od leta 1990, ko je pokroviteljstvo kluba prevzela Pivovarna Laško, pa vse do leta 2004, ko so celjski rokometaši osvojili prvi, in do sedaj edini, slovenski naslov evropskih klubskih prvakov med moškimi ekipami in povrhu še naslov zmagovalcev prestižnega evropskega superpokala. To je zgodba iz majhnega mesta ob Savinji, ki je v zgodovini sodobnega evropskega rokometa pustilo neizbrisen pečat in s svojim rokometnim klubom med prvimi v samostojni Sloveniji pripomoglo k njeni prepoznavnosti.
Že od samih začetkov, v letih po drugi svetovni vojni, so celjski rokometaši postali pojem uspešnosti v takratnem slovenskem in jugoslovanskem prostoru. Resda v prejšnji skupni državi niso nikoli posegli po samem vrhu, a so se zato odlikovali predvsem po vzgoji mladih igralcev in štirikratnem osvajanju mladinskih naslovov v bivši državi. Prav na račun mladih selekcij so bili celjski rokometaši v rivalstvu z ljubljanskim Slovanom sicer v stalni prednosti po točkovanju za najboljši slovenski klub, a v članski konkurenci kljub temu od leta 1978 do osamosvojitve v podrejenem položaju.
Po osamosvojitvi Slovenije pa so celjski rokometaši v svoji panogi prevzeli primat v novo-ustanovljeni državi. V 25-ih sezonah (1991-2016) so osvojili kar dvajset (20) naslovov državnih prvakov in devetnajst (19) naslovov pokalnih zmagovalcev RS. So eden redkih evropskih klubov, ki so od ustanovitve evropske zveze EHF leta 1993, razen sezon 2002/03, 2009/10 in 2011/12, do leta 2016 nastopili v vseh ostalih 20-ih sezonah Lige prvakov – enkrat zmagali in osvojili naslov evropskih klubskih prvakov 2004 ter igrali šestkrat v polfinalu in dvakrat v četrtfinalu Lige prvakov. Leta 2004 so osvojili še prestižni evropski superpokal in dvakrat nastopili v polfinalu Pokala pokalnih zmagovalcev. Ob praznovanju petnajste obletnice EHF je bil RK Celje Pivovarna Laško v teh letih (1993-2007) proglašen za drugi najboljši evropski klub – za slovito špansko Barcelono, takrat šestkratnim evropskim prvakom! V zadnjih letih, od sezone 2010/11 naprej, so se Celjani za prevlado v slovenskem prostoru borili z velenjskimi rokometaši, a so nato še petkrat, v letih 2012-2016, osvojili slovenski pokal in leta 2014 spet vrnili naslov državnih prvakov.
Poleg tega se je celjski rokometni klub že od nekdaj odlikoval tudi po dobrem vodenju in organizaciji ter strokovnem delu, kar je bilo še posebej vzor marsikateremu domačemu in tujemu klubu. Veliko Celjanov je bilo in je aktivnih tudi v RZJ, RZS, ZROPS, EHF ……
Osnova te skrajšane spletne predstavitve klubske zgodovine je monografija s podnaslovom „Od začetkov rokometa v Celju in ustanovitve kluba, do naslova evropskih klubskih prvakov”, ki je v Založbi Gracer izšla aprila 2014 ob praznovanju desete obletnice osvojitve najvišjega klubskega naslova. Sedemdeset let (1946-2016) celjskega rokometa je opisanih v zelo strnjeni obliki, s čim manj besedila, pa toliko več fotografijami, podatki, rezultati in statistike. Osnovni namen te skrajšane zgodovine kluba je predstaviti najpomembnejše uspehe, dogodke in trenutke celjskega rokometa ter predvsem vse tiste posameznike, ki so v tem dolgem obdobju največ in odločilno prispevali k uspehom celjskega kluba ter s tem postali in ostali neizbrisen del celjskega in slovenskega rokometa ter športa nasploh.
avtor: Andrej Šušterič