Porabski tiskar Béla Wellisch je prav gotovo ena ključnih osebnosti iz kulturne zgodovine Porabja, saj je s svojim delom ter prisotnostjo pustil neizbrisljiv pečat v pokrajini. Kljub temu, da so se ohranila številna dela, ki so bila natisnjena v tiskarni Béle Wellischa, pa je dejstvo, da o njegovem življenju vemo izjemno malo oziroma skoraj nič.
Ključna vprašanja, kot kdo so bili njegovi starši, kje je pokopan, zakaj se je odločil za tiskarsko dejavnost in ali danes še živijo njegovi potomci tako na žalost kljub njegovemu pomenu ostajajo neodgovorjena.
Nesporno dejstvo medtem ostaja, da je družina Wellisch zaznamovala založniško in tiskarsko dejavnost v Porabju v obdobju druge polovice 19. stoletja, ko sta dejavnosti, tudi zaradi vzporednega gospodarskega razvoja regije, doživljali svoj razmah tudi na območju Železne županije. Govorimo o obdobju, v katerem je prišlo do ustanavljanja kopice tiskarn tudi na območju današnjega Prekmurja, npr. tiskarne Márka Grünbauma v Murski Soboti ali tiskarne Erna Balkányija v Dolnji Lendavi. Prvi tiskarji so bili znanilci nekega novega časa in so odigrali ključno vlogo pri informiranju, opismenjevanju prebivalstva tistega časa.
Predvsem vsem znani »Dober Pajdás Kalendárium«, legendarni koledar, ki je svoje mesto našel v mnogokaterem domu v Porabju in Prekmurju, je luč sveta ugledal ravno v tiskarni Béle Wellischa, kot še mnogokatera druga tiskovina.
O delu Béle Wellischa je ostalo veliko materialnih dokazov, veliko manj podatkov pa je o njegovem življenju. Časopisi tistega obdobja ga omenjajo predvsem kot tiskarja in založnika in se posvečajo njegovi dejavnosti, veliko manj informacij pa izvemo o poteku njegovega življenja.