Značke, nekdaj izjemno priljubljeni zbirateljski predmeti med starimi in mladimi, so danes skoraj povsem utonile v pozabo. V drugi polovici 20. stoletja pa jih je bilo možno dobiti tako rekoč na vsakem koraku – na šolskem izletu, športnih tekmovanjih, prireditvah; s prikazom njihovega logotipa jih je imela vsaka tovarna, trgovina, društvo, klub, kulturna ustanova, humanitarna organizacija itd. Na njih so upodobljene znamenite osebnosti in legendarni filmski in drugi izmišljeni junaki, maskote, z njimi smo celo voščili za osmi marec pa tudi dan mučenikov …
Danes pa, mimo vse bolj redkih zbiralcev in ohranjevalcev te zanimive dediščine naše polpretekle zgodovine, legendarne žametne blazine s pisano paleto raznovrstnih značk, kjer se zdi, da ni več niti milimetra praznega prostora (a je bilo vedno možno nekam zatakniti še eno novo značko!), ležijo zaprašene in pozabljene v kleteh in na podstrešjih, v kolikor jih nismo že davno odvrgli na smetišče zgodovine. Skoraj nikomur več ne pride na misel, da bi svojo dejavnost, storitev, idejo, nazor, pripadnost promoviral in predstavil s tem majhnim ploščatim kovinskim ali plastičnim predmetom, pripetim na prsi, ovratnik ali klobuk. Tudi »bralna značka«, vsesplošno slovensko kulturno gibanje, ki otroke in odrasle spodbuja k branju in dvigu njihove bralne kulture, se je praviloma že davno odrekla znački kot svojemu zaščitnemu simbolu.
Značkam najbliže so danes večje, priročnejše in udobnejše priponke, predvsem pa so jih zamenjali novi načini promocije in propagande, širjenja védenja o čemer koli. Zbirateljstvo pa je prav tako v zatonu, saj na primer tudi razglednice in znamke niso več tako množično v obtoku, da bi jih bilo možno zbirati.
Vendar nam te prisrčne male stvarce (ki so zaradi koničaste igle resda lahko tudi nevarne!), še kako veliko povedo o našem življenju v preteklosti, predvsem v drugi polovici 20. stoletja – izvemo na primer, kje smo lahko kupili obleko, čevlje in pohištvo, kje vse smo bili na izletu ali potovanju, katere bombone smo imeli najraje, kdo je bil naš vzornik in še in še veliko pomembnih reči.
V Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto, v posebnih zbirkah Boga Komelja, hranimo že kar bogato zbirko značk, predvsem z domoznansko vsebino. Zbirka se izpopolnjuje zahvaljujoč darovalcem, ki so že prepoznali pomen teh drobnih opomnikov in pričevalcev naše zgodovine. Tukaj je predstavljen majhen izbor značk iz knjižnične zbirke.