Cerkev v Šentvidu je bila dolgo časa sedež pražupnije, ki je bila prvič omenjena leta 1016 (leta 2017 je župnija praznovala tisočletnico), verjetno pa je cerkev, ki je bila središče področja nekdanje Savinjske krajine med Savo in zgornjo Krko, še starejša. Pod Šentvid so spadale še župnije Šentrupert, Trebnje in Dobrnič.
Prva cerkvena stavba je bila v romanskem slogu. Ta je ohranjen v osrednjem delu, ostali deli cerkve so bili kasneje preoblikovani.
V 17. stoletju je bila cerkev barokizirana. V času od 1625 do 1630 je prišlo do podaljšanja cerkve za dolžino kora, ki se odslej drži zvonika. Takrat so cerkev tudi obokali. Sicer je bila cerkvena stavba dvakrat podaljšana.
Prezidave stavbe so potekale tudi v 18. stoletju.
Podoba stavbe, kot jo vidimo danes, je iz časa župnika Jožeta Koželja. Leta 1985 so dobili pokojni duhovniki skupen grob, spomeniki pa so bili vzidani v vzhodni zunanji zid cerkve.
Cerkev je posvečena sv. Vidu (glavni oltar), v severnem stranskem oltarju je kip Device Marije, v južnem pa kip sv. Jožefa (ki ga spremljata kipa sv. Fabijana in sv. Boštjana).
Leta 2016 je župnija dobila nov župnijski dom, leta 2023 pa še nove orgle.
Viri:
– Šentviško tisočletje: 1000 let župnije Šentvid pri Stični, ur. Dušan Štepec in Matej Šteh, Župnijski urad Šentvid pri Stični, 2017.
– Spletna stran župnije Šentvid pri Stični: https://sentvid-zupnija.si/zupnijska-cerkev/