Navskrižno postavljene kapelice križevega pota nas pripeljejo do na zunaj preproste in skromne stavbe, cerkve sv. Roka, ki so jo zgradili med leti 1645-1666. Postavljena je bila v času, ko se je barok v naših krajih šele prebujal in so se poleg renesančnih oblik tu in tam še zmeraj oglašali daljni odmevi gotike.
Z zunanjim markantnim videzom in dominantno lego je cerkev sv. Roka vseeno preprosta in skromna stavba. Z njenega tlorisa lahko razberemo, da je sestavljena iz treh glavnih delov, prezbiterija, nekoliko širše ladje in zvonika. Zanjo je značilna podeželska arhitektura svojega časa.
Razlika med zunanjostjo in notranjostjo cerkve nas malokje tako preseneti kot pri Sv. Roku. Sicer bogato poslikane kapelice dajo slutiti, da cerkev bržkone ne more zaostajati za njimi, vendar se banjasto obokani prostor predstavi s toliko prešernostjo barv in oblik, kot ga drugje pri nas res ne poznamo. Ves poslikan in obdan s plastičnim štukiranim okrasjem nas na mah prestavi iz pasijonskega vzdušja božjega pota v razpoloženje sproščene baročne prazničnosti.
Vir: Sergej Vrišer. Sv. Rok nad Šmarjem pri Jelšah. V Mariboru: Obzorja, 1971.