Zadnji potomec družine Grisoni, grof Francesco Grisoni, se je 29. aprila 1805 poročil s petindvajsetletno Mario Anno Pola. Maria Anna je izhajala iz stare plemiške družine Pola, ki je izvirala iz Istre, od puljskih plemičev Castro Pola, ki so zaradi uporništva proti Benečanom morali zapustiti Pulj in so se v drugi polovici 13. stoletja naselili v Trevisu. Družina Pola je imela velik pomen v času francoske oblasti. Profrancosko usmerjeni grofje Pola so v svoji palači v Trevisu decembra 1807 gostili samega Napoleona.
Leta 1808 se je Francescu Grisoniju in Marii Anni Pola Grisoni rodila hčerka Giuseppina (Gioseffa), leto pozneje pa še sin Santo Raimondo Pompeo. Družinsko srečo, ki je trajala le še kaka tri leta, je 15. marca 1833 najprej pretrgala vest o tragični smrti komaj štiriindvajsetletnega sina Santa Raimonda Pompea, leta 1837 pa je umrla še Gioseffa Grisoni. Zakonca Grisoni sta v globoki bolečini in žalosti ostala sama v svoji koprski palači Sabini-Grisoni. V zadnjih letih svojega življenja sta se zakonca Grisoni posvetila dobrodelnemu delovanju. Francesco Grisoni je umrl leta 1841. Po njegovi smrti je dobrodelno delovanje za skoraj dve desetletji oz. vse do svoje smrti leta 1858 nadaljevala Maria Anna Pola Grisoni, ki je družinski kapital vložila v sklad Monte Marianna de Grisoni Pola, namenjen financiranju in delovanju mestne bolnišnice, vrtca in letne dote za revna koprska dekleta in vdove.
Nekatere od inštitucij, ki so se na noge postavile in delovale s premoženjem Grisonijev, so bile aktivne tudi med obema svetovnima vojnama oz. preoblikovane delujejo še danes.
Dobrodelni vrtec Asilo di carità per l’infanzia (1839)
Koprski dobrodelni vrtec Asilo di carità per l’infanzia za revne otroke od 3. do 6. leta starosti je bil odprt 25. novembra 1839. Ustanavljanje in delovanje vrtcev je s posebnimi navodili urejala tudi država, vanje so sprejemali predšolske otroke za katere iz kakršnih koliko vzrokov v času delovnega dne niso mogli skrbeti starši. Francesco Grisoni je vrtcu ob ustanovitvi dodelil 5.000 goldinarjev njegova žena Maria Anna Pola Grisoni leta 1841 pa še poslopje s pripadajočim vrtom. Ustanovo so z donacijami podprli tudi številni drugi meščani. Leta 1847 je v vrtec bilo vključenih 42 deklic in 48 dečkov.
Dobrodelna ustanova Grisoni Pio Istituto Grisoni (1859)
Nastanek dobrodelne ustanove Grisoni Pio Istituto Grisoni sta finančno omogočila grof Francesco Grisoni in njegova žena Maria Anna. Dobrodelna ustanova Grisoni, Pio Istituto Grisoni, je bila uradno ustanovljena z ukazom koprsko-tržaškega škofa leta 1858. Delovala je po navodilih in željah zakoncev Francesca in Marie Anne Pola Grisoni. Dobrodelna ustanova Grisoni je skbela za vzgojo in izobraževanje otrok med 6. in 20. letom starosti.