Kljub svoji nepopolnosti se je v sodobnosti cerkvica spet pojavila v javnosti. V soseščini, samo malo preko ceste, ki vodi iz Postojne proti Reki, se je 18. maja leta 1996 na rakiškem polju pripetil za slovenske vernike zelo pomemben dogodek.
Na travnati planjavi se je zbralo 70 tisoč ljudi, zlasti mladine, da počastijo papeža Janeza Pavla II. ob njegovem obisku Slovenije. Sveti oče je tukaj praznoval svoj 76. rojstni dan in ob tem izrekel tudi svoje znane besede: »Papež ´ma vas rad!« Za udeležence je bil to srečen dan, ravnica pa je prvič res zaslužila tudi svoje bivše italijansko ime. Ko so jo Italijani leta 1928 urejali za vojaško letališče, so jo namreč imenovali »Campo della fortuna« oz. po naše »Polje sreče«.
Na dogodek spominja visoko kovinsko ogrodje križa ob cerkvi sv. Danijela, ki je bilo tja preneseno od improvizirane kapelice na letališču, v kateri so sprejeli svetega očeta. Zasnoval ga je arhitekt dr. Leon Debevec, docent sakralne arhitekture na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo. Cerkvica pa je prejela še posebno papeževo darilo: bronast zvon. V zvončnici je izpolnil praznino za prejšnjim iz leta 1692, ki ga je leta 1917 vzela avstrijska vojska za predelavo v topove. Vaščani že razpolagajo s fotokopijo svoje mašne knjige, a morda še manjka njeno pravo ime.
Strokovna javnost jo namreč pozna pod imenom »slavinski« ali »slavenski« misal, moral pa bi biti »zaloški«. Kupili so ga Založani, slavinski duhovniki so ga le uporabljali.
Viri:
Smolik Marjan, Slavenski kodeks, v Slavenski zbornik, ur. J. Boštjančič, Slavina 2005
Premrl Božo, Postojna-Zalog, terenski zapisi
https://www.postojna.si/objava/178037
https://www.rtvslo.si/kultura/knjige/v-slovenijo-se-je-vrnil-dragoceni-slavinski-misal-knjizni-
spomenik-prvega-reda/465736
Ustne informacije: Ipavec Tone, Zalog