Predstavitev življenja in dela Ivana Trinka – Zamejskega je nastala ob 70. obletnici njegove smrti. Slovenski duhovnik iz Beneške Slovenije je bil tudi jezikoslovec, pesnik, prevajalec, glasbenik, učitelj, slikar in fotograf, filozof, zgodovinar, geograf, pokrajinski svetovalec in še kaj.
Zapuščina Ivana Trinka je hranjena v več ustanovah. Goriška knjižnica je del zapuščine kupila leta 1958 v antikvariatu, obsega pa predvsem korespondenco in nekaj rokopisov.
Njegove knjige hranijo v Ljubljani. Biblioteka SAZU je postala lastnica Trinkove knjižnice 1964, leto kasneje je bila popisana in inventarizirana kot corpus separatum. Vsebuje 259 naslovov; največ jih je v italijanskem jeziku, sledita ruski in slovenski ter v manjši meri ukrajinski jezik, češčina, furlanščina, poljščina ter nekateri drugi jeziki. Večinoma gre za monografije (jezikoslovje, zgodovina, proza, poezija, literarna zgodovina, teologija, geografija, umetnostna zgodovina, pravo), manj je serijskih publikacij.
Posamezne dokumente o Trinku hranijo v Pokrajinskem arhivu v Novi Gorici v zapuščini Ludvika Zorzuta, nekaj pisem je v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani.
Razstava je bila na ogled v prvem nadstropju knjižnice pred poletjem leta 2024 ter v Krajevni knjižnici Deskle.