Knjižnica je ustanova, ki vsem prebivalcem zagotavlja dostop do knjižničnega gradiva na različnih medijih, omogoča uporabo interneta ter obisk kulturnih in izobraževalnih prireditev za otroke, mladino in odrasle.
Knjižnica je umeščena na presečišču prometnih in pešpoti v občinskem središču in predstavlja eno od središč javnega življenja v občini s skoraj 19.000 prebivalci. 35,7 % občanov vseh starostnih skupin je članov knjižnice, članstvo pa narašča vsako leto.
Prve zapisane podatke o knjižničarstvu na Grosupljem zasledimo pred drugo svetovno vojno, ko je tu delovalo kar 28 društevnih knjižnic. Leta 1949 so ustanovili Okrajno knjižnico in čitalnico Frana Levstika in v njej združili vse osiromašene fonde društvenih knjižnic. Ko so prenehali obstajati okraji, so kot naslednico leta 1952 ustanovili Ljudsko knjižnico Grosuplje. Po več selitvah so knjižnične prostore uredili v Müllerjevi hiši. 26. novembra 1973 se je knjižnica preselila v večje prostore v Koščakovo hišo, pa je knjižni fond kmalu prerasel tudi te prostore in leta 2006 so začeli ob Koščakovi hiši graditi novo knjižnico po načrtih arhitektov prof. Miloša Florjančiča in dr. Mateja Blenkuša. V nove prostore je knjižnica vstopila 8. februarja leta 2007. Obnovili so tudi Koščakovo hišo in v njej odprli galerijo, časopisno kavarno, turistično informacijski center, dvorano, knjižnica pa ima v zgornjem nadstropju upravne prostore.
Delo knjižničarjev je usmerjeno k vsakemu posameznemu obiskovalcu in njegovim potrebam po storitvah, ki mu jih knjižnica lahko nudi. Knjižnico dnevno obišče v povprečju 700 obiskovalcev zaradi pestre ponudbe aktualnega knjižničnega gradiva na klasičnih in sodobnih medijih, uporabe čitalnice za študij ali prebiranje časopisja, zaradi možnosti do brezplačnega dostopa do interneta, zaradi obiska časopisne kavarne ali ogleda razstave v galeriji, obiska ur pravljic, literarnih večerov, predavanj … Redno organiziramo ure pravljic za otroke, predstavitve literarnih in strokovnih del ter otvoritve likovnih razstav. Pri izvajanju svojega poslanstva se povezujemo s šolami, vrtci, Univerzo za tretje življenjsko obdobje, kulturnimi ter različnimi drugimi združenji v okolju.