Praški misal, mašna knjiga z latinskimi liturgičnimi besedili in notnimi zapisi za enoglasno obredno petje, je edini v celoti ohranjen misal iz 16. stoletja na Ptuju. Natisnjen je bil leta 1522 v Leipzigu, v tiskarski delavnici Melchiora Lotterja (1470–1549), enega najuspešnejših nemških tiskarjev, založnikov in knjigotržcev.
Delo spada med zgodnje koralne tiske. V njem je zapisan gregorijanski koral, to je enoglasno obredno petje zahodnokrščanske cerkve na latinska bogoslužna besedila. V notnih zapisih je uporabljena gotska notacija, značilna za nemške in slovanske dežele. Toni in skupine tonov so zapisani z rombi (t. i. punctumi) in s pokončnicami žebljaste oblike (t. i. virge). Misal je okrašen s številnimi inicialkami ter s črno-belimi lesoreznimi marginalnimi grafikami, na katerih so upodobljeni angeli in prizori iz narave. Nekaj grafik je ročno koloriranih.
Glasbeni misal je nekoč pripadal eni od cerkva praške škofije. Kako je prišel na Ptuj in del katerega fonda je bil, preden je zašel v ptujsko Študijsko knjižnico, ni znano. Leta 1986 je bil restavriran in prevezan.