Prve sledi pevske dejavnosti v kolektivu Litostroja segajo v zgodnja petdeseta leta. V dvanajsti številki Delavske enotnosti iz leta 1952 beremo, da je marca tistega leta na proslavi v čast dneva žena prvič nastopila mladinska godba IŠL, poleg nje pa še pevsko društvo delavskega kulturnega društva.
O delovanju tega pevskega društva za zdaj nimamo drugih podatkov in se zdi, da je na tem področju kaki dve desetletji vladalo mrtvilo, dokler niso v prvi polovici sedemdesetih let prejšnjega stoletja ustanovili novega pevskega zbora. Komisija za kulturo in prosveto pri IO sindikata je septembra 1974 članom kolektiva sporočila, da imajo možnosti za ustanovitev pevske skupine, ki se je nato decembra istega leta osnovala kot moški pevski zbor. Ob ustanovitvi so se držali vodila: »Naša pesem naj nam vžiga ljubezen do dela in do naše slovenske besede«.
Ob pomoči sindikata so dobili enotne obleke za svoje nastope, klavir in prostor v Izobraževalnem centru Litostroj, kjer so lahko vadili. Prvič so pevci nastopili ob praznovanju 30-Ietnice osvoboditve na proslavi Krajevne skupnosti Litostroj na ploščadi osnovne šole Hinka Smrekarja 25. aprila 1975.
V prvih treh letih svojega delovanja je moški pevski zbor sodeloval na več prireditvah v okviru podjetja kot tudi izven Litostroja, udeleževal se je tudi revij pevskih zborov. Program nastopa so iz leta v leto širili, moškim pevcem pa so se kasneje pridružile tudi pevke, ki so sprva vadile samostojno, svoj prvi nastop pa so imele skupaj z moškim pevskim zborom.
Na začetku je zbor vodil član SNG opere in baleta Andrej Rupnik, leta 1977 pa je vodenje prevzel zborovodja Primož Cedilnik. Njihov repertoar je vseboval borbene, ljudske in umetne pesmi.
Svoj prvi celovečerni koncert je mešani pevski zbor pripravil aprila 1979. Nastopili so v Zagradcu na Dolenjskem in ga posvetili prazniku OF in prazniku dela. Tistega leta je zbor sestavljalo 24 pevcev, zaposlenih v Litostroju, in 21 pevk, od katerih je bilo 11 litostrojčank, ostale pa so bile iz drugih delovnih organizacij, večinoma iz Leka. Prvi celovečerni koncert za ljubljanske poslušalce so izvedli leta 1981 v osnovni šoli Hinka Smrekarja v Šiški.
Mešani pevski zbor je sodeloval tudi z drugimi glasbenimi sestavi, še posebej s Pihalnim orkestrom Litostroj, s katerim so leta 1982 odšli na gostovanje na Češko: »Tik pred iztekom sezone so pevci mešanega pevskega zbora Litostroj in pihalni orkester Litostroja gostovali v Blanskem pri svojih kolegih iz podjetja ČKD Blansko, s katerimi sodeluje tudi naša delovna organizacija tudi na poslovnem področju.«
Ob desetletnici obstoja, leta 1984, je bilo v časopisu Litostroj mogoče prebrati: »Z veliko truda, volje in ljubezni do petja je zbor postajal vse uspešnejši in danes zapoje tudi na najbolj zahtevnih prireditvah. Od najbolj skromnih začetniških programov je zbor sposoben zapeti nad 70 pesmi in izvesti celovečerni koncert … Danes Mešani pevski zbor Litostroj šteje 39 pevk in pevcev. Zbor deluje na prostovoljni, ljubiteljski dejavnosti. Člane povezuje ljubezen do petja in pesmi.«
Zbor so tekom obstoja pestile nekatere finančne in kadrovske težave. Njihovo delo je temeljilo na prostovoljnem sodelovanju, ljubezni do petja in zavesti, da je tudi petje način ohranjanja kulturne dediščine: »Ni naroda, oziroma narodnosti, če ta nima svoje kulture. Tako tudi mi s pesmijo in besedo ohranjamo našo preteklost, posredujemo sedanja sporočila in podajamo pobude za prihodnje dni.«
Zbor in godba sta bila trdno povezana s krajevno skupnostjo Litostroj. Društvi sta redno sodelovali na proslavah ob prazniku krajevne skupnosti, ki je bil uveden v sedemdesetih letih in je l. 1983 potekal že sedmič. Poročevalec glasila Litostroj je ob tej priložnosti zapisal, da se tudi krajani KS čutijo povezane z delovno organizacijo, ki je pripomogla k preobrazbi celotnega območja. Tudi krajani, ki niso bili zaposleni v Litostroju, so čutili utrip delovne organizacije in se veselili njenih uspehov. Proslava ob krajevnem prazniku je bila v četrtek 15. septembra v veliki telovadnici OŠ Hinka Smrekarja. Že pol ure pred pričetkom je Pihalni orkester Litostroj z vedrimi koračnicami privabljal poslušalce, zatem pa se je pričela sama prireditev. V kulturnem programu so nastopali cicibani iz vrtca Litostroj, učenci OŠ Hinko Smrekar, moški pevski zbor Integral in Mešani pevski zbor Litostroj.