Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto hrani v Posebnih zbirkah Boga Komelja gradivo o Jožetu Cvelbarju, mladem pesniku in slikarju z Dolenjske. Med gradivom, ki obsega Cvelbarjeve beležnice (Besede iz narodnega zaklada, Besede in rekla iz naroda, Uskoki), študije literarnega zgodovinarja dr. Alojza Turka o Cvelbarjevem delu, prepise njegovih pesmi in dnevnika, ki ga je pisal med vojno, manjšo fototeko in likovna dela, ima posebno mesto zbirka Cvelbarjevih pisem, dopisnic in razglednic, ki jih je pošiljal najprej kot dijak in kasneje kot vojak različnim naslovnikom.
Njegov pesniški dar se je komaj pričel razvijati, ko se je pričela prva svetovna vojna in postala glavna tema njegovega pisanja. Njegovi znameniti dnevniški zapiski in manj poznana pisma s fronte so postala vrhunec njegovega pisateljevanja, neposrednega in trdno vraščenega v resničnost. In kot je o njegovih likovnih začetkih zapisal Marjan Mušič v monografiji Novomeška pomlad, str. 136, »mladega Cvelbarja je bilo brezdvomno škoda. Bil je dober risar – zanimivi so zlasti njegovi vojaški portreti – mogoče bi bil razvil svojo barvnost in se popolnoma otresel novelističnih momentov. Postal je žrtev svetovne vojne – in težko je gledati na risbe, ki so nastale na fronti in iz katerih neprestano govori tragična slutnja bližajoče se smrti«.
France Koblar pa je v uvodni besedi k Izbranemu delu Jožeta Cvelbarja (1938) takole zaključil: »Težko in odveč je danes ugibati, kako bi bilo z njim, če bi bil živel, saj je to, kar je zapustil, dovolj, da se mu je spolnila vsaj ena želja – da ne umrje spomin za njim. Kadar bo mogoča še obsežnejša knjiga njegovih izbranih del, bo ta trditev dobila še trdnejšo oporo.«
VIRI IN LITERATURA:
Koblar, France, Jože Cvelbar: Izbrano delo. Družba sv. Mohorja v Celju, 1938.
Marjan Mušič, Novomeška pomlad. Založba Obzorja Maribor in Dolenjska založba Novo mesto, 1974.
Jože Cvelbar: Moji kraji, izbor pesmi in uvod Janez Menart. Kostanjevica na Krki, 1977.