Podobice so najstarejši pojav množične umetnosti, ki je prodrl med vse prebivalstvo. Najstarejše ohranjene podobice iz Notranjske so božjepotne oziroma romarske iz 18. stoletja. Ko so prišli romarji domov, so jih pritrjevali na vrata skednjev, hlevov, na stene hiš, notranje strani omar, skrinj, saj so verjeli v njihovo zdravilno in varovalno moč.
Predloge za podobice so risali domači slikarji, vrezovali pa so jih tuji mojstri. Pri izdelovanju podobic je v 18. stoletju prevladoval bakrorez, v 19. stoletju pa litografija. Podobice so bile večkrat ročno kolorirane. Iz ožje Notranjske se je iz 18. stoletja, kljub velikim nakladam, po podatkih Semeniške knjižnice Ljubljana (SKL), Grafičnega kabineta Narodnega muzeja Slovenije (GK NMS) in Narodne in univerzitetne knjižnice, ohranilo samo nekaj božjepotnih podobic, predvsem s Križne gore, dve iz Cerknice in ena od Svetega Vida.
Digitalna zbirka Podobice bo vsebovala okoli 1400 verskih podobic. Razdeljena bo na šest tematskih sklopov: svetopisemske podobice; podobice s svetniki, blaženimi in Božjimi služabniki; podobice cerkvenih združenj; spominske podobice, povezane z verskimi dogodki; spominske podobice duhovnikov in redovnikov ter pogrebne podobice. Trenutno so na voljo za ogled trije sklopi zbirke.
O podobicah, ki jih hranijo Notranjci, pa si lahko preberete tudi v glasilu Slivniški pogledi (avtorica Marija Hribar): december 2022, str. 24-25; januar 2023, str. 20-22; februar 2023, str. 22-24; marec 2023, str. 18-20).